Pogoda na noc ze środy na czwartek. Wystąpi siarczysty mróz na południu do -22°C. Szczególnie tak duże spadki temperatury zdarzą się w kotlinach karpackich. Będą także mgły marznące oraz śnieg.
Pogoda. Spływa do nas zimne powietrze arktyczne z północy
Od kilku dni znajdujemy się w spływie masy arktycznej znad Skandynawii przez Morza Bałtyckie powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Dziś opadów na przeważającym było mniej i charakteryzowały się także niższym natężeniem.
Nadchodzą jednak wyraźne zmiany w pogodzie. W czwartek nad dzielnice południowo-zachodnie i zachodnie zacznie nasuwać się odwilż. Noc z czwartku przyniesie dynamiczne warunki pogodowe w naszej części Europy za sprawą wędrującego frontu ciepłego związanego z niżem. W przedniej części frontu ma być to śnieg, natomiast możliwy jest także deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź na drogach. Zatem w wigilię czekają nas w wielu regionach trudne warunki do jazdy.
Prognozowane jest także wystąpienie halnego, ale silny wiatr da się we znaki również na nizinach, gdzie porywy mogą przekroczyć 50-70 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne. W święta panować ma spory kontrast termiczny między północą a południem. Wiele wskazuje, że będą to pierwsze od wielu lat białe i mroźne święta w wielu regionach Polski.
Środa na przeważającym obszarze Polski przyniosła na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północnym wschodzie, w centrum i na krańcach zachodnich również z rozpogodzeniami. Lokalnie wystąpiły opady śniegu. Występował mróz także w ciągu dnia i termometry wskazały od -8°C, -5°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około -3°C w centrum, do 0°C, 1°C na zachodzie i wybrzeżu. Wiatr był słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, na zachodzie skręcający na południowy.
Pogoda na noc. Spadki temperatury do dwucyfrowych wartości. Największe będą w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń
Noc ze środy na czwartek minie z zachmurzenie dużym z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Szczególnie na południu i początkowo także na wschodzie kraju. Ponadto na północy i zachodzie lokalnie opady śniegu, na ogół słabe. Zwłaszcza kotlinach sudeckich miejscami marznąca mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Natomiast termometry w najchłodniejszej części nocy pokażą na północnym wschodzie i na południowym wschodzie od -17°C do -14°C. W centrum około -8°C, do -4°C na zachodzie i -1°C miejscami nad morzem; w kotlinach karpackich lokalnie spadek temperatury do -22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 23.12.2021, 05Z według ICON. W obszarach rozpogodzeń spadki temperatury mogą być o kilka stopni większe od wyliczanych przez niemiecki model numeryczny
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC