Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 6/7 sierpnia 2022. Duże ochłodzenie, słabnący wiatr i lokalne mgły w Polsce

zmiana pogody

Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Duże ochłodzenie, słabnący wiatr, lokalne mgły w kraju

Pogoda w piątek zaczęła psuć się od północnego-zachodu, zachodu kraju

Od wczoraj zaczęła w naszej części Europy postępować zauważalna zmiana pogody. Wkroczył do nas front chłodny, za który odpowiedzialny jest niż znad Półwyspu Skandynawskiego. Strefa frontowa przemieszczająca się dziś na wschód rozdzielała dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Przed frontem była to masa zwrotnikowa, która ograniczyła się dziś do dzielnic wschodnich, południowo-wschodnich, natomiast za frontem znacznie chłodniejsza polarnomorska z północnego-zachodu. Pojawiły się dziś na przedpolu frontu chłodnego burze, które jednak nie okazały się szczególnie intensywne w naszej części Europy.

Aktywność burzowa okazała się mała i umiarkowana. Zgodnie z prognozami we wschodniej połowie kraju nie były to zjawiska szczególnie intensywne. Pogoda jednak była dynamiczna za sprawą wzrostu prędkości wiatru we wschodniej części kraju. Wieczorem w sobotę cała Polska jest już w znacznie chłodniejszej i wilgotniejszej masie polarnomorskiej.

Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 6.08.2022, 18 UTC

Pogoda na noc 6/7 sierpnia 2022. Duże ochłodzenie, słabnący wiatr i lokalne mgły w Polsce
front odsuwa się na wschód

Poprawa aury obejmie naszą część w niedzielę, zmniejszy się różnica ciśnienia i dlatego osłabnie wiatr

Tuż za frontem rozbudowuje się klin wyżu znad północnego Atlantyku i Wysp Brytyjskich, powodując zmianę kierunek napływu mas powietrza. Dziś w strefie frontowej dominowało duże zachmurzenie i przelotne opady. Za frontem obecna jest masa polarnomorska, w której pojawiły się głównie chmury Stratocumulus i Cumulus. Niedziela przyniesie stabilizacje warunków pogodowych w całym kraju za sprawą pola wyżowego. Będzie dużo chwil ze słońcem, chociaż w ciągu dnia pod inwersją wyżu, na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, dojdzie do rozwoju podinwersyjnych chmur Cumulus. Wiatr okaże się wyraźnie słabszy w wielu miejscach z kierunków północnych. Głównie nad morzem zachodni. Zalegać ma chłodna i dość sucha oraz stabilna masa pochodzenia polarnomorskiego.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne od godzin porannych do wieczora według detektorów wyładowań

Burze dziś, 6 sierpnia 2022

Noc z soboty na niedzielę przyniesie na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie umiarkowane i duże oraz tam opady deszczu i początkowo możliwe burze. Na pozostałym obszarze kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Lokalnie krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność, szczególnie w kotlinach sudeckich, do 300 metrów. Temperatura minimalna na północy, zachodzie oraz w rejonach podgórskich Karpat od 7°C do 12°C, na pozostałym obszarze i nad morzem od 13°C do 16°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, w burzach porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. Wkrótce podamy kolejne informacje na naszej stronie internetowej.

Pogoda. Prognozowana niska temperatura, 7.08.2022, 02Z według modelu ICON

Prognozowana temperatura w drugiej części nocy. Już bez nocy tropikalnej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz