Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 5/6 sierpnia. Ostatnia noc tropikalna w tym tygodniu i silne burze. Postępująca zmiana aury

burze w polsce

Pogoda na noc z piątku na sobotę. Wystąpi ostatnia noc tropikalna w tym tygodniu i silne burze. Postępować ma drastyczna zmiana warunków pogodowych za frontem chłodnym przemieszczającym się od północnego-zachodu na południowy-wschód.

Pogoda w nocy zaskoczy mieszkańców Polski. Coraz większy wpływ zatoki niżowej i frontu chłodnego poprzedzonego linią konwergencji wiatru, na której wystąpi główna aktywność burzowa

W piątek na warunki pogodowe wpływają dwa układy baryczne. Antycyklon znad Rosji oraz wir niżowy z centrum nad Morzem Norweskim. Ponadto zachodu na wschód przesuwa się zatoka niżowa, w której położony jest front chłodny. W obrębie frontu, doszło do zafalowania, co spowodowało rozwój płytkiego niżu. Dziś do naszej części Europy dociera jeszcze gorące, wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Natomiast na przedpolu frontu chłodnego, wystąpiła większa akumulacji wilgoci, co doprowadziło do rozwoju burz na zachodzie i północy. Chwiejność termodynamiczna okazała się umiarkowana oraz silna. Przed frontem zalega powietrze o cechach zwrotnikowych, natomiast tuż za nim płynie chłodniejsze polarnomorskie o około 10 stopni. Strefa frontowa dość szybko wypiera rozgrzaną masę powietrza z południa.

Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 5.08.2022, 18 UTC dla Polski

Pogoda na noc 5/6 sierpnia. Ostatnia noc tropikalna w tym tygodniu i silne burze. Postępująca zmiana aury
Linia zbieżności poprzedza chłodny front

Dynamiczny okres w pogodzie przed nami. Dopiero niedziela przyniesie stabilizacje warunków pogodowych w całej Polsce, gdy znajdziemy się pod wpływem wyżu

Natomiast w sobotę strefa frontowa poprzedzona linia zbieżności wiatru, powoli przesuwać się będzie na wschód. Opady na froncie mają słabnąć, lecz przed frontem w godzinach popołudniowych, w strefie konwergencji rozwinie się głęboka konwekcja z rozbudowanymi chmurami Cumulonimbus, prowadzącymi przelotne opady deszczu oraz burze z gradem, stopniowo wychodzące poza naszą wschodnią granicę z biegiem godzin.

Zwrotnikowe powietrze zalegające w naszej części Europy. Wkracza jednak znacznie chłodniejsze polarnomorskie i zmieni aurę

Wygląda więc na to, że piątek był ostatnim dniem w mijającym tygodniu, kiedy to zalegało gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Tuż za frontem spłynie znacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie o około 10 stopni chłodniejsze. Należy jednak podkreślić, procesowi wymiany masy zwrotnikowej, towarzyszyć ma znaczna dynamika zjawisk pogodowych. Zaobserwujemy duże spadek temperatury. Zmieni się również kierunek wiatru z południowego-zachodu na północno-zachodni. W czasie przechodzenia frontu i burz prędkość wiatru wzrośnie do około 50-70 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w zasięgu chmur Cumulonimbus.

Pogoda. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze na zachodzie
Burze na zachodzie w nocy z 5/6 sierpnia 2022

Noc z piątku na sobotę przyniesie na południowym wschodzie i krańcach wschodnich bezchmurnie lub zachmurzenie małe, wzrastające do umiarkowanego, bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem, zwłaszcza początkowo. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura minimalna od 13°C, 15°C na krańcach zachodnich i 16°C na wschodzie do 19°C w centrum kraju, w dolinach karpackich około 11°C. Położenie opadów i burz online. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, na wschodzie z kierunków południowych, na zachodzie i w centrum zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h, lokalnie na Kujawach i Pomorzu możliwe porywy do 100 km/h.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 2Z, 6 sierpnia 2022 dla Polski

Tropikalna noc w Polsce
Tropikalna noc w Polsce

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz