16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 6/7 czerwca 2021. Opady konwekcyjne zanikną. Aż 16°C, a lokalnie również mgła radiacyjna w Polsce

Pogoda. Wyż nad Polską i Europą

Pogoda. W niedzielę przeważająca obszar Polski znalazł się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Jedynie na wschodzie zaznaczył się wpływ płytkiej zatoki niżu znad zachodniej Rosji. Zaobserwowano tylko przelotne i lokalne opady konwekcyjne we wschodniej połowie kraju. System PERUN wykrył nieliczne wyładowania chmurowe na pograniczu Polski i Ukrainy. Burze nie wystąpiły w Polsce z uwagi na słabą rozbudowę pionową chmur kłębiastych Cumulonimbus, jak i też obecność suchszych warstw powietrza w środkowych i górnych troposfery.

Pogoda. Zaniknie dzienna konwekcja

Nadchodząca noc nie przyniesie istotnych zmian w polu ciśnienia oraz geopotencjału. Niemal cały kraj pozostanie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Tylko na krańcach wschodnich zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki niżu znad zachodniej Rosji. Nie przewiduje się sprzyjających warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji z uwagi na słabnącą insolacje po zachodzie słońca. W pierwszej części nocy konwekcja dzienna wygaśnie, a w przyziemnej warstwie troposfery utworzy się inwersja temperatury skutecznie, hamując pionowe ruchy konwekcyjne.

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 7.06.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia na dzień 7 czerwca 2021.

Mało chmur. Na południu możliwa mgła

Na przeważającym obszarze Polski nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie małe. Tylko początkowo gdzieniegdzie na wschodzie, południowym-wschodzie możliwe zanikające opady o charakterze konwekcyjnym. W drugiej części nocy i nad ranem w południowej części kraju możliwa mgła ograniczająca widzialność do 200-300 metrów.

Temperatura minimalna od 7°C do 16°C. Najcieplej na zachodzie kraju, a najchłodniej na północy i południu kraju. Praktycznie w całym kraju temperatura będzie dwucyfrowa na plusie.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza przez model ICON na dzień 7.06.2021, 3Z

Temperatura minimalna w Polsce

Ze względu na obszar słabogradientowy. Wiatr ma być przeważnie słaby, zmienny z przewagą kierunku północnego. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h.

Położenie opadów

Źródło grafik: tropicaltidbits.com/, meteomodel.pl