Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc. Burze będą stopniowo słabnąć i zanikać nad Polską, wystąpi noc tropikalna

wysoka temperatura

Pogoda na noc. Burze mają stopniowo słabnąc i zanikać nad Polską. Sprawdzamy prognozy na noc z poniedziałku na wtorek.

Pogoda na noc. Burze mają stopniowo słabnąć i zanikać w naszej części Europy. Patrzymy więc jak wyglądają prognozy na noc

W poniedziałek występowało w wielu regionach bezchmurne niebo i rozproszone zachmurzenie w strefie przesuwającego się nad Bałtykiem frontu ciepłego. Warunki pogodowe kształtował antycyklon. Jednak pod koniec dnia, gdy to słabnący wyż wychodził poza naszą wschodnią granicę. Znad Niemiec wkraczała zatoka związana z niżem znad Danii wraz aktywnym frontem chłodnym poprzedzony linią zbieżności wiatru. Pojawiły się opady atmosferyczne oraz burze.

Epizod z powietrzem zwrotnikowym na początku tygodnia był dlatego tylko chwilowy. Już dziś za frontem chłodnym zaczyna postępować adwekcja powietrza polarno, morskiego o dużym potencjale chwiejności, które da się we znaki szczególnie we wtorek na większym obszarze. W tylnej części zatoki niżowej wzrastać ma poziomy gradient ciśnienia, powodując nasilenie się prędkości wiatru. Jednak już jutro u schyłku dnia znad Bałtyku Zachodniego oraz Meklemburgii i Brandenburgii. Wkraczać będzie kolejny front chłodny niosący przelotne opady deszczu i chłodniejsze powietrze zaciągane znad Jutlandii z przyległościami i psując chwilowo pogodę.

Powietrze zwrotnikowe zostanie wyparte poza naszą wschodnią granicę już jutro. Krótki epizod z upałem na początku tygodnia w Polsce

Powietrze zwrotnikowe zostanie do jutrzejszego popołudnia wyparte całkowicie za naszą wschodnią granicę państwową. Ustąpi miejsca chłodniejszej masie polarno morskiej. Pogoda więc jest dynamiczna na początku tygodnia.

Wieczorem i w pierwszej części nocy nad zachodnią Polskę zaznaczy się strefa chłodnego frontu atmosferycznego z poprzedzającą go strefą konwergencji wiatru. Co więcej w obrębie frontu i linii zbieżności pola wiatru występują burze. Szczytowa aktywność przypadać będzie na pierwszą połowę nocy. Wtedy burzom lokalnie mogą towarzyszyć opady deszczu do około 15-25 mm oraz porywy wiatru do około 85 km/h, w drugiej połowie nocy natężenie burz powinno stopniowo słabnąć. Strefa burz wędrować ma na wschód, tracąc z biegiem godzin stopniowo na intensywności.

Pogoda. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

Pogoda na noc. Burze będą stopniowo słabnąć i zanikać nad Polską

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Stabilna pogoda głównie na zachodzie i w centrum. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Dlatego też w czasie burz prognozowana suma opadów od 10 mm do 15 mm. Jedynie na zachodzie miejscami do 25 mm. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 14°C na wschodzie. Około 17°C w centrum do 19°C, 20°C na zachodzie; chłodniej w kotlinach karpackich, około 11°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni i południowy od zachodu skręcający na południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz na zachodzie kraju lokalnie porywy wiatru do 85 km/h, na pozostałym obszarze 70 km/h.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 26.07.2022, 02Z według modelu ICON – RUC

niska temperatura na wschodzie

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz