Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc. Sytuacja zacznie się nagle zmieniać. Front nad Polską i opady

wypieranie masy

Następuje wyraźna przebudowa pola ciśnienia nad środkową częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Cyrkulacja strefowa zostanie dlatego odblokowana. Jest ona jednak poprzedzona przez klin układu wysokiego ciśnienia, który rozciąga się w asie od Archipelagu Azorskiego po terytorium Niemiec. Dalej przez całą południowo zachodnią część kontynentu zapewniając bezchmurną oraz słoneczną pogodę. Jednak na wschód od Półwyspu Iberyjskiego ulokowany jest ośrodek górnego niżu widocznych na mapach środkowej i górnej troposfery 500hPa (5,5km nad poziomem gruntu i wyżej). Nie jest on jednak widoczny w polu przyziemnym. Ośrodek niżowy ten po swojej prawej stronie prowadzi do południowo-zachodniej części Starego Kontynentu bardzo gorące masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego o cechach morskich. Na zachodzie i południowym-zachodzie Starego Kontynentu upały utrzymają się przynajmniej do końca bieżącego tygodnia.

Pogoda w ostatnich kilkudziesięciu godzinach była dynamiczna w Polsce

Warto również wspomnieć o intensywnych ulewach, które nawiedziły wschodnią część kraju. Na wielu stacjach w północno-wschodniej zanotowano rekordowe sumy opadowe. Powodem wystąpienia tak obfitych opadów wielkoskalowych była obecność niżu nad Białorusią. We wschodniej części kraju pogodę kształtował front zokludowany. Jego dalsza wędrówka na zachód była blokowana przez klin wysokiego ciśnienia.

Nic nie wskazuje, aby do końca mijającego tygodni dotarły do Polski upały. Sytuacja ma szanse się zmienić na przełomie 2 i 3 dekady lipca, kiedy to zwrotnikowa masa powietrza powinna napłynąć do naszej części Europy. Będzie to jednak epizod, ale nic nie wskazuje obecnie, aby to była fala upałów.

Już podczas nadchodzącej nocy od północnego zachodu na południowy wschód kraju przemieszczać będzie chłodny front atmosferyczny, za który odpowiedzialny jest układ niżowy jaki przesunął się znad Islandii nad Morze Norweskie. Temperatury w najbliższych dniach nieco spadną, ponowny wzrost wartości na termometrach jest prognozowany na przyszły tydzień. Warto również wspomnieć, że na granicy Litwy oraz Białorusi ulokowany jest odcięty układ niskiego ciśnienia o rodowodzie czarnomorskim. Niż ten dziś stopniowo oddalał się na wschód, a wraz z nim strefa zokludowanego frontu atmosferycznego. Najdłużej psuł on pogodę na krańcach wschodnich i północno-wschodnich.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie na ogół umiarkowane, jedynie miejscami wzrastające do dużego. Lokalnie przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 12°C, 13°C na północy i obszarach podgórskich, około 16°C w centrum i nad morzem do 19°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 14.07.2022, 02Z według modelu ICON

Pogoda na noc. Sytuacja zacznie się nagle zmieniać. Front nad Polską i opady