16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 7/8 maja 2021. Spadnie śnieg, wystąpią przymrozki w Polsce i silniejszy wiatr

Pogoda. Zimny maj 2021

Pogoda. Podczas nadchodzącej nocy Polska znajdzie się w zasięgu układu wyżowego, którego centrum znad południowych Niemiec przemieszczać będzie się w kierunku Bałkanów. Jedynie początkowo jeszcze we wschodniej połowie kraju zaznaczy się wpływ niżu znad Rosji. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie. W środkowej i górnej troposferze dalej dominować ma zatoka w polu geopotencjału. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć.

Prognoza anomalii w polu ciśnienia na dzień 8.05.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia


Pogoda. Szybko zanikające burze, napływać ma stabilna i chłodna masa polarna

Noc z piątku na sobotę nie przyniesie warunków do rozwoju kolejnych burz. Jedynie w pierwszych godzinach po zachodzie słońca możliwe są szybko zanikające burze w południowej części kraju. Do kraju napływać ma chłodna masa z północnego zachodu o cechach polarno morskich, które będzie na ogół stabilne. W wielu regionach występować będą jednak zanikające opady konwekcyjne.

W środkowej i górnej troposferze dalej utrzymywać będzie się długa fala górna migrująca z zachodu na wschód Polski. Jednak w polu przyziemnym coraz większy wpływ ma mieć układ wysokiego ciśnienia o imieniu “UTINE”.

Górna zatoka niżowa.

Pogoda. Chłodna i stabilna masa w nocy nad Polską

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 8.05.2021, 00 UTC ukazuje jaką drogę pokonało powietrze pokonało w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 8.05.2021.

Przelotne opady śniegu nie tylko w górach, ale także na nizinach o charakterze konwekcyjnym

W nocy zachmurzenie przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Głównie na zachodzie i północy rozpogodzenia. Przelotny deszcz i szybko zanikające lokalne burze, możliwy deszcz ze śniegiem, w górach głównie śnieg. Miejscami w zachodniej, centralnej i wschodniej oraz południowej połowie kraju opady mokrego śniegu i mieszane.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów wieczorem w piątek na obszarze Polski według ECMWF

Pogoda. Opady w Polsce

Wyliczane ciśnienie, opady i zachmurzenie w drugiej części nocy na obszarze Polski

Pogoda. Opady w kraju

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na godziny poranne według ECMWF

Pogoda. Opady w Polsce

Pogoda. Miejscami możliwy przymrozek

Temperatura od -1°C do 5°C, przygruntowe przymrozki do -3°C. Miejscami wartości będą niższe od prognozowanych przez model ICON. Zwłaszcza w drugiej części nocy i nad ranem w obszarach rozpogodzeń.

Temperatura minimalna w Polsce

Wiatr umiarkowany, początkowo w porywach do 60 km/h, w czasie burz do 80 km/h przeważnie z zachodu, południowego-zachodu.

Pogoda. Wiatr w kraju

Źródło grafik: tropicaltidbits.com/, wetter3.de, estofex.org, ventusky.com, meteomodel.pl