Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Zdarzą się lokalne burze i noc tropikalne. Prawdopodobne są także gdzieniegdzie mgły w naszej części Europy.
Pogoda. Wilgotno, ciepło, a nawet miejscami upalnie w Polsce. Dogodne warunki do rozwoju burz termicznych
Wczoraj nad znaczną częścią kraju tworzyły się w wilgotnej, ciepłej i niestabilnej masie powietrza zjawiska burzowe. Warunki do rozwoju burz zapewnił wypełniają się niż górny nad Bałkanami, który sprowadza do Polski wilgotne powietrze. Zaobserwowano inicjacje rozproszonych izolowanych burz, miejscami klastrów i krótkotrwałych superkomórek. W zasięgu burz pojawiły się obfite opady, które powodowały podtopienia, silny wiatr powodował rozległe szkody. Wyładowania stwarzały realne zagrożenie dla zdrowia i życia oraz mienia.
W poniedziałek Polska jest peryferiach rozległego układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Rosją. Niż górny, który w ostatnich dniach miał duży wpływ na pogodę przesunął się jeszcze dalej na południe Starego Kontynentu, ulegając coraz większej dezintegracji.
Zjawiska burzowe były dziś szczególnie intensywne na północy, prowadząc nawet do podtopień
Do naszej części Europy dociera wilgotna, ciepła i chwiejna masa powietrza z południa i południowego-wschodu. Z powodzeniem w tej masie tworzą się zjawiska burzowe. Przepływ mas powietrza w warunkach niewielkiego gradientu barycznego nie jest duży. Nie ma więc na ogół warunków do tworzenia się lepiej zorganizowanej i długotrwałej konwekcji.
Największa aktywność burzowa została dziś zaobserwowana na północy kraju. W godzinach późno wieczornych i wczesno nocnych burze występują miejscami na południu, zachodzie i północy Polski.
W kolejnych dniach na mapach topografii barycznej 850hPa (1,5 km.n.p.g) obserwowany jest napływ ciepłej masy powietrza z południa Europy. Co więcej na wysokości 1,5 km n.p.g temperatura powietrza wyniesie do 15 stopni. Dlatego też na 2 metrach będzie nawet 30 – 34 stopnie Celsjusza. Dzienne wzrosty temperatury mogą hamować jednak rozwijające się chmury kłębiaste i lokalne burze, dlatego miejscami może być chłodniej, niż to pokazują niektóre modele pogodowe.
Groźna sytuacja pogodowa w Polsce, opady w burzach do 20-30 mm w nocy
Prognozuje się, że w nocy z poniedziałku na wtorek zjawiska burzowe występować będą głównie początkowo i będą kontynuacją dziennych burz. Formować mają się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Dlatego też bardzo trudno wskazać, gdzie osiągana będzie największa aktywność burzowa. W pierwszych godzinach po zachodzie słońca nie można również wykluczyć możliwości występowania opadów drobnego gradu. Opady konwekcyjne podczas burz w centrum i na południu kraju mogą osiągać do 15-20 mm, natomiast na zachodzie w pierwszej połowie nocy do 30 mm. Nie prognozuje się silnych porywów wiatru. Położenie opadów i lokalnych burz online.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Prognozuje się przelotne opady deszczu i lokalne burze, możliwy grad. Możliwa wysokość opadów w burzach do 30 mm. Gdzieniegdzie z uwagi na dużą wilgotność, rozwinie krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów, a w kotlinach górskich do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 17°C do 21°C. Duża wilgotność powietrza utrudni nam nocny wypoczynek. Niższe wartości są prognozowane w rejonach podgórskich od 12°C do 16°C, lokalnie w rejonach podgórskich Karpat około 10°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do około 60 km/h.
Pogoda. Prognozowana temperatura powietrza na 16.08.2022, 02Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC