Pogoda na noc 18/19 marca 2021. Mróz -13°C w kraju, liczne opady konwekcyjne i wiatr z północy

Pogoda. W nocy z czwartku na piątek Polska znajdzie się pomiędzy wyżem z centrum na Atlantyku a niżem znad Rosji. Z północy docierać będzie zimna masa powietrza o cechach arktycznych. Wiele wskazuje, że w środkowej i górnej troposferze dalej dominować będzie górna zatoka niżowa wypełniona chłodniejszym powietrzem arktycznym. Ciśnienie atmosferyczne bez większych zmian.

Pogoda. Blokada cyrkulacji zachodniej

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 19.03.2021, 00 UTC. Należy zwrócić uwagę na wał wyżowy rozciągający się od Atlantyku przez Skandynawię w kierunku Rosji. Stanowi on istotny element blokady cyrkulacji strefowej. Pomiędzy wyżem a niżem utworzyła się pochylnia do spływu mroźnego powietrza arktycznego z północy do Polski.

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia
Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia 1981-2010.

Gdy w polu przyziemnym wpływ na pogodę ma wyż, to w środkowej i górnej troposferze obserwujemy długą falę geopotencjalną rozciągającą się z północy na południe. Wypełniona jest ona arktycznym powietrzem. Dlatego pomiędzy dolną a środkową troposferą obserwuje się stromy gradient temperatury, który skutkuje rozwojem konwekcji masowej z przelotnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy, czemu niewątpliwie sprzyja nisko położona izoterma zero.

Górna zatoka niżowa

W nocy z czwartku na piątek docierać będzie do nas mroźna masa powietrza o cechach arktycznych. Czemu niewątpliwie sprzyjać będzie położenie centrum wyżowego na zachodzie i niżów na wschód od naszego kraju. Utworzyła się klasyczna pochylnia do adwekcji chłodu.

Poniższa grafika obrazuje trajektorie wsteczną mas powietrza na dzień 19.03.2021, 00 UTC

Pogoda. Arktyczne powietrze w Polsce

Pogoda. Liczne opady zimowe w nocy i nad ranem

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady śniegu, lokalnie na północy spadnie 5 cm.

Prognozowane zachmurzenie i opadów na noc z czwartku na piątek dla Polski według SWISS-HD.

Pogoda. Opady zimowe w Polsce
Opady śniegu i zachmurzenie
Śnieg w Polsce
Śnieg w kraju.

emperatura od -6°C do 0°C, w dolinach Karpat od -7°C do -10°C, lokalnie -13°C.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na noc z czwartku na piątek dla Polski. W górach i na obszarach podgórskich zapanuje dwucyfrowy mróz.

Pogoda. Temperatura minimalna o poranku w piątek.

Wiatr najsilniejszy będzie nad morzem

Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany. Silniejszy jedynie nad ranem na Wybrzeżu i Pomorzu powyżej 60 km/h. Niewielka prędkość wiatru i miejscowe rozpogodzenia przyczynią się do wystąpienia większych spadków, mając na uwadze panującą wyżową pogodę.

Źródło grafik: www.tropicaltidbits.com/, meteologix.com, wetter3.de, estofex.org, meteomodel.pl