Pogoda. Wyjątkowo silny incydent burzowy za nami. Już w ubiegłym tygodniu ostrzegaliśmy, że 3 dekada czerwca będzie bardzo burzowa. Wspominaliśmy, że najgroźniejsze burze wystąpią w połowie tygodnia. Prognozy niestety sprawdziły się. Mieliśmy do czynienia z wyjątkowo groźnym incydentem burzowym. Zaobserwowano liczne przypadki opadów gradu o średnicy przekraczającej 5 cm, w okolicach Nowego Sącza zaobserwowano mezocykloniczną trabę powietrzną o sile F2.
Pogoda. Nowy rekord średnicy gradu w Polsce
Od kilku dni członkowie stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska analizują przypadek czwartkowego incydentu burzowego. Dużą uwagę przykuło zdjęcie nadesłane przez Panią Magdę Cecotke. W czwartek wykonała ona zdjęcie przedstawiającą gradzinę, która spadła na trawnik w północnej części Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie).
Szacowanie rozmiaru gradu na podstawie proporcji pozwoliło ustalić wartość 14,5 cm, ale zakładając błąd pomiarowy nadaliśmy w bazie ESWD oficjalną wartość 13,5 cm. Poprzedni rekord to 12 cm z 11.06.2019 r. z Gorzowa Wielkopolskiego – poinformowali członkowie Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.
Przykład jak może wyglądać z daleka gradowa superkomórka burzowa w naszych szerokościach geograficznych. Zdjęcie wykonane przez członka naszej redakcji przy użyciu drona.
Podsumowując, w Polsce został ustanowiony nowy rekord średnicy gradu. Musieliśmy poczekać na to aż ponad dwa lata. Jednak w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jak i też w Indiach oraz Bangladeszu gradziny podczas burz superkomórkowych potrafią przekroczyć 20 cm, powodując nawet śmierć ludzi i zwierząt.
(fot. ilustracyjne. Fani Pogody.pl)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC