Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda będzie dynamiczna. Nawet 15-20 cm śniegu, możliwe kolejne burze śnieżne, wystąpi mróz w Polsce

Burze adwekcyjne

Pogoda okaże się dynamiczna w nocy ze środy na czwartek. Spaść może nawet 15-20 cm śniegu, za co odpowiedzialne będą komórki konwekcyjne w świeżej, chłodnej i niestabilnej masie powietrza. Opady są i mają być mocno nierównomierne z uwagi na ich konwekcyjny charakter. Na Pomorzu Zachodnim, pojawiły się dziś pod koniec dnia lokalne burze śnieżne.

Pogoda w środę jest dynamiczna, pojawiły się zgodnie z prognozami lokalne burze śnieżne

W środę nasza część Europy pozostała w polu obniżonego ciśnienia. Dodatkowo przez Polskę z zachodu na wschód przechodził chłodny front atmosferyczny. Odpowiedzialny był za niego płytki niż o imieniu Zora znad południowo wschodniego Bałtyku. Dodatkowo po przejściu pierwszego chłodnego frontu, w kolejnych godzinach nasuwać ma się znad wód tego akwenu kolejny front chłodny, który jest związany z niewielkim i wtórnym ośrodkiem niżowym znad południowo zachodniego Bałtyku.

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na 7 grudnia 2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

wilgotne i chłodne masy powietrza
Pole niżowe, fronty sunące przez kraj, napływ chłodnych mas powietrza

Niżowa pogoda w środę, występują dodatkowo burze na północy kraju

Dzisiaj na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie przeważnie duże i całkowite. W wielu miejscach pojawiły się opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, gdzieniegdzie padał także słabo deszcz. Ponadto po południu na północy kraju pojawiły się lokalne burze. Szczególnie w górach oraz w pasie Pojezierzy mógł wystąpić przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-8 cm. W najcieplejszym momencie termometry pokazały od 0°C na północnym wschodzie do 3°C na zachodzie i 4°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 60 km/h, a w Sudetach do 80 km/h, mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Obserwujemy aktywną konwekcje w północnej połowie kraju. Szczególnie mocno rozbudowane chmury kłębiaste są na północnym zachodzie, gdzie pojawiły się całkiem aktywne elektrycznie burze. Konwekcja rozwija się w świeżej, chłodnej i chwiejnej masie powietrza. W kolejnych godzinach spodziewamy się następnych burz na północy Polski.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane na obszarze Polski po godzinie 16:00 na Pomorzu Zachodnim

burze w Polsce
Burze śnieżne na Pomorzu Zachodnim

Zbiorcza mapa z wyładowaniami za minione 120 minut wskazuje, że wyładowania wystąpiły w rejonie Koszalina, Darłowa, Białogardu, Siemyśla. Pojedyncze wyładowania, ale nie związane z „bałtyckim efektem morza”, pojawiły się w rejonie Słubic. Według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, zagrzmiało w rejonie miejscowości Świecko.

Pogoda. Wyładowania zarejestrowane przez detektory wyładowań w ciągu minionych 120 minut w Polsce

Pogoda dynamiczna i burze adwekcyjne
Burze nad Polską, 7 grudnia 2022

Opady śniegu, ślisko na drogach oraz mróz. Widzialność w czasie śnieżyć konwekcyjnych będzie mocno ograniczona, aura okaże się dynamiczna

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Szczególnie na południowym wschodzie. W wielu regionach opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Natomiast głównie pasie województw północnych możliwe kolejne lokalne burze śnieżne. Należy dodać, że w czasie ich przechodzenia konwekcji, możliwe są opady krupy śnieżnej. Na północy miejscami opady będą miały natężenie umiarkowane, na Pomorzu Zachodnim prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm, na Pomorzu Gdańskim i Kaszubach od 10 cm do 20 cm. W trakcie opadów widzialność może być ograniczona do 200-500 metrów. Położenie opadów i burz można śledzić online.

We wschodniej połowie kraju drogi i chodniki miejscami śliskie. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą ujemne wartości. Mróz od -4°C na Pojezierzu Pomorskim oraz -2°C na Suwalszczyźnie i Nizinie Szczecińskiej do 1°C miejscami na południu oraz 2°C nad morzem. Chłodniej tylko w kotlinach karpackich, około -5°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 55 km/h, na północnym wschodzie w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich.

Temperatura minimalna, 8 grudnia 2022, 05Z według modelu ICON EU – RUC w Polsce

 Burze w Polsce, 8 grudnia 2022 i niska temperatura, dynamiczna pogoda
Mróz w Polsce

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz