11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Okres silnych mrozów. Temperatura spada do nawet -25 stopni w Europie

Silny mróz

Na pogodę w znacznej części Europy wpływa rozległy wyż z centrum nad Rosją. Przynosi on dużo bezchmurnego nieba, co wiąże się z dużymi spadkami temperatury. Największe mrozy występują nocami i o poranku. Na przykład dzisiejszy poranek przynosi silny mróz w Europie Wschodniej, a ujemne temperatury panują w bardzo znacznej części kontynentu.

Mróz Europa

Mróz w Rosji nie dziwi nikogo o tej porze roku. Jednak mając na uwadze ostatnie, dość ciepłe zimy i tegoroczne prognozy z mocno dodatnią anomalią temperatury taki widok rozkładu temperatury w Europie dziwi. Strefa mrozu rozciąga się od wschodu kontynentu, aż po południową Francję i część Hiszpanii. Dość duże spadki temperatury panują między innymi w Rumunii, czy na Bałkanach. Ujemne temperatury notowane są dziś o poranku między innymi na północy Turcji. Warto odnotować, że na krańcach wschodnich Europy temperatury spadają do ponad -20 stopni Celsjusza. Lokalnie mróz jest jeszcze silniejszy.

Najbliższe noce również z dużym mrozem

Mróz w Europie

Dość znaczne spadki temperatur i mróz czekają nas jeszcze podczas najbliższych kilku nocy. Wiele wskazuje na to, że noc z wtorku na środę będzie jeszcze zimniejsza w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Temperatury w Rumunii, czy na Bałkanach spadną do nawet -10 stopni. Mróz panował będzie również w Polsce, gdzie słupki rtęci na południu wskazywały będą w nocy nawet 8 stopni mrozu.

Silny wyż, a co za tym idzie spadki temperatury i mróz ustąpią wraz z nadchodzącym weekendem. Już noc z piątku na sobotę przyniesie dodatnie temperatury w regionie, w tym w Polsce. W weekend mróz wystąpi już tylko daleko na wschodzie kontynentu. Nad Europę Centralną napływać zacznie cieplejsze powietrze z południa, a pogodę kształtować zaczną znów niże atlantyckie, co przyniesie więcej chmur i opadów.