Pogoda. Dynamiczna sytuacja pogodowa w kraju, są też burz. Opadów konwekcyjnych przybywa. Grzmiało m.in na Pomorzu Zachodnim, woj. pomorskim, ale także na obszarze województwa warmińsko mazurskiego.
Pogoda. Nad Polską północną obserwowana jest intensywna konwekcja w chłodnej masie powietrza. Wzrasta również prędkość wiatru ze względu na narastający poziomy gradient ciśnienia. W środkowej troposferze napływa za frontem okluzji chłodnej znacznie chłodniejsza masa powietrza. Wtórny niż pogłębia się nad Morzem Bałtyckim i kieruje dalej w rejon państw bałtyckich. W kolejnych godzinach bardzo zimne powietrze pochodzenia arktycznego z dalekiej północy wleje się do Polski. Na wysokości izobarycznej 500 hPa, czyli 5500 m.n.p.g temperatura spadnie nawet do -31 stopni, co spowoduje powstanie ponad 40 stopniowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, dlatego oczekiwane jest nasilenie konwekcji nie tylko na polskim Morzu Bałtyckim, które jest wygrzane po lecie, ale również w głębi lądu. Konwekcja masowa utrzyma się w porze nocnej i trwać ma również w środę, chociaż ma być nieco mniej intensywna. Wiatr dokuczliwy będzie zwłaszcza na wschodzie.
Najnowsze dane z wybranych stacji meteorologicznych ukazują, że na północy Polski porywy wiatru osiągnęły nawet 80 km/h.
Położenie wtórnego niżu o godzinie 11 czasu UTC
Położenie opadów na godzinę 14 w Polsce
W kolejnych godzinach strefa konwekcja schodzić ma dalej na południe i południowy – wschód.
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC