Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Opady śniegu na południu. Chłodna noc nad Polską. Silny wiatr ucichnie. Dość pogodnie w nocy nad PolskąFront chłodny, który przyniósł załamanie pogody podczas dnia już opuścił nasz kraj wędrując dalej na południe. Tym samym powietrze polarno-morskie o charakterze ciepłym zostało wypchnięte na południe, a jego miejsce w Polsce zajęła wyraźnie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Nie jest to powietrze arktyczne, więc siarczyste mrozy nam nie grożą, jednak już dzisiejszej nocy odczujemy spadki temperatury praktycznie w całym kraju.

IMGW-PIB

W całej Polsce temperatury dzisiejszej nocy oscylowały będą w okolicach zera. Lokalnie temperatura może być lekko dodatnia, by kilkadziesiąt kilometrów dalej słupki rtęci spadły do -2 stopni. Wpływ na temperaturę lokalną będą miały czynniki takie jak ukształtowanie terenu, czy radiacja ciepła w skutek braku mieszania warstw w troposferze.

IMGW-PIB

Podczas dzisiejszej nocy będzie raczej pogodnie. Tylko w południowej części kraju, od linii Lublin, Kielce, Wrocław na południe możliwe są przelotne opady. Ze względu na temperaturę, która wahała się będzie w okolicach zera, opady mogą przyjmować każdą możliwą postać. Od opadów marznących na północy wymienionych regionów, przez śnieg z deszczem na południu, po opady samego śniegu na krańcach południowych Polski i w górach.

Dobrą informacją jeśli chodzi o dzisiejsza noc jest znaczny spadek prędkości wiatru. Wiatr, który dokuczał mieszkańcom Polski praktycznie całą środę, w nocy zacznie tracić na sile. Strefa wiatru odsuwała się będzie w kierunkach wschodnich. Już w pierwszej części nocy bezwietrznie będzie na zachodzie kraju. W godzinach porannych w nocy z środy na czwartek wiatr ucichnie również na wschodzie Polski.

To niestety nie koniec silnego wiatru w Polsce. Prognozy długoterminowe wskazują jednak, że pod koniec stycznia czekać nas mogą wichury nad Polską. Nie piszemy o tym jeszcze. To zbyt odległy termin.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk