26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Opady śniegu w Polsce. Przemieszczają się z północy na południe (mapy)

Do Polski dociera strumień coraz chłodniejszej masy pochodzenia arktycznego, Szczególnie chłodne powietrze napływa do wschodniej, południowo-wschodniej, centralnej i południowej części naszego kraju. W kolejnych godzinach z północnego-wschodu “wlewać” będzie się coraz mocniej wychłodzone powietrze.

Powietrze arktyczne napływające z północnego-wschodu charakteryzuje się wyraźnie podwyższoną zawartością wilgoci. Chłodną i wilgotną masę powietrza ściąga do naszego kraju odcięty układ niskiego ciśnienia, którego centrum znajduje się na pograniczu Ukrainy i Białorusi. Największe opady śniegu prognozowane są w godzinach wieczornych i nocnych z soboty na niedzielę.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 28.11.2020, 18 UTC widoczny schodzący front okluzji chłodnej z północy na południe.

Noc przyniesie opady wielkoskalowe i konwekcyjne o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym. Miejscami krajobrazy zabielą się, natomiast na drogach i chodnikach zrobi się niebezpiecznie ślisko.

Według aktualnych danych pomiarowych przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnych występują na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu i środkowym Mazowszu. Opady śniegu występują również na Podkarpaciu i miejscami w Małopolsce. Śnieg pada również w powiatach na północy woj. lubelskiego.

Komórki konwekcyjne związane ze spływem chłodniejszego powietrza nad Morze Bałtyckie obserwowane są również na Pomorzu. Zalega jednak tam cieplejsza masa powietrza i występują przelotne opady deszczu. W drugiej części nocy miejscami niewykluczone są przejściowe opady deszczu ze śniegiem w tej części Polski.

Dane radarowe z godziny 19:00 w sobotę ukazują, gdzie występują przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu oraz deszczu. Miejscami śnieg według danych ze stacji synoptycznych pada na Warmii i Mazurach. Jednak słabe pokrycie radarowe w tym rejonie nie ukazuje tych opadów.

W nocy z soboty na niedzielę strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem przemieści się z północy na południe. Najwięcej śniegu spadnie w południowej części kraju.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej w niedzielny poranek według SWISS-HD i ECMWF.

POŁOŻENIE OPADÓW NA BIEŻĄCO TUTAJ