Jest nowa pogoda na październik 2024 dla Polski. Złota polska jesień, okresy z mgłami i pierwsze przymrozki, wichury i burze

Jest nowa pogoda na październik 2024 r. dla Polski. Złota polska jesień i okresy ze zwiększonym dynamizmem w pogodzie.

Bieżące, ale wciąż wstępne prognozy modelu sezonowego CFS sygnalizują, że w październiku 2024 r. r. powinniśmy być pomiędzy niżami z zachodu i północy Europy. Powinno to zapewnić okresy babiego lata i złotej polskiej jesieni. Zdarzą się okresy, gdy to stery nad pogodą przejmą antycyklony, stabilizując na dłużej warunki pogodowe, mogą jednak pojawiać się coraz częściej zgniłe wyże z częstymi mgłami i podinwersyjnymi chmurami stratus i stratocumulus, ale także i przejściowe układy Omega, przynosząc w wielu regionach pogodną aurę.

Dynamiczna pogoda w październiku i burze oraz wichury

Czasami pojawić mogą się układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy, przynosząc większe opady atmosferyczne. Zatem też październik w wielu regionach naszego kraju zapisze się w najprawdopodobniej w normie wieloletniej, bądź miejscami nieznacznie powyżej normy opadowej pod kątem opadów. Wpływ cyrkulacji atlantyckiej na przebieg pogody w drugim miesiącu jesieni w Polsce nie będzie mały i dynamiczne wymiany mas powietrza mogą mieć miejsce. Na ogół ośrodki niżowe będą częściej kształtować pogodę w październiku, co okresami prowadzić może do wystąpienia wichur.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na październik 2024 r. według modelu klimatycznego CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

złota polska jesień
Złota polska jesień, okresy z mgłami i pierwsze przymrozki, wichury i burze

Okresy złotej polskiej jesieni w październiku 2024 r.

Jednak CFS wskazuje, że październik 2024 r. ma być na przeważającym obszarze Polski miesiącem w normie, jeśli chodzi o opady. Aczkolwiek nie można wykluczyć zmiany trendu w kierunku bardziej wilgotnego trendu z opadami na większym terytorium powyżej normy. Taki scenariusz z częstym przechodzeniem frontów z opadami wielkoskalowymi, a także okresowym przechodzeniem opadów konwekcyjnych i pojedynczych burz wydaje się bardzo prawdopodobny i takich epizodów może być więcej niż we wrześniu. Będą również okresy ze spokojną pogodą. Zmienność pogody w 10 miesiącu roku będzie okresami bardzo duża. Zatem prognozy pogody należy śledzić codziennie, aby nic nas nie zaskoczyło w tym okresie.

Prognozowana średnia anomalia opadów wstępnie na październik 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na październik 2024 r.
złota polska jesień i pogoda dynamiczna okresami oraz więcej opadów niż we wrześniu 2024 rl.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dużym problemem może okazać się prognozowanie zasięgu podinwersyjnych chmur niskich, które rozwijają się pod inwersją wyżu często w półroczu chłodnym, co może wpływać na prognozowane maksymalne i minimalne wartości temperatury powietrza. Ilość dni z chmurami niskimi może być większa niż we wrześniu. Niewykluczone są częstsze przymrozki, które wystąpić mogą nie tylko przy gruncie, ale także pierwszy raz w tym sezonie na 2 metrach w klatkach meteorologicznych w czasie radiacyjnych nocy.

Polecamy: Silna wichura uderzy w Europę. Wiatr do 100-110 km/h. Jak mocno wiało będzie w Polsce?

Prognozowana anomalia ciśnienia na październik 2024 r. dla Europy i obszarów przyległych wstępnie

pogoda na październik 2024 r.
pogoda na październik 2024 r.

Pogoda w październiku zaskoczy wiele osób

Amerykański model CFS pokazuje, że średnia miesięczna temperatura ma być powyżej normy na obszarze całej Polski. Aczkolwiek poszczególnie tygodnie mogą być chłodniejsze niż norma wieloletnia. Bardzo prawdopodobne są częstsze niż we wrześniu przymrozki na nizinach w porze nocnej i porannej. Aczkolwiek opady śniegu są najbardziej prawdopodobne w górach i na obszarach podgórskich. Dni z pogodną aurą może być mniej niż we wrześniu 2024 r.

Ilość dni z burzami będzie mniejsza niż we wrześniu, co wynikać ma z faktu, że przeważnie znajdziemy się w stabilnych masach powietrza, ale zjawiska burzowe możliwe są w warunkach spływu chłodniejszych, chwiejnych mas powietrza i okresami cieplejszych w zasięgu linii zbieżności i frontów atmosferycznych. Generalnie nie powinny być to tak intensywne i liczne zjawiska burzowe jak w miesiącach letnich. Niektóre modele, takie jak np. CanSIPS pokazują opady powyżej normy klimatycznej, co sugeruje przewagę pogody niżowej.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce więcej informacji.

Źródło: Fanipogody.pl,