Pogoda na piątek (17.05.2019 r.) Do 22 stopni i gwałtowne, lokalne burze

W piątek Polska znajdować będzie się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z płytkimi i niewielkimi układami niskiego ciśnienia z południa i południowego-wschodu Starego Kontynentu. Nad Skandynawią ulokowany ma być słabnący wyż o imieniu „NEYVI”. Napływać ma do kraju coraz cieplejsze i zasobne w wilgoć powietrze z południowego-wschodu. Spodziewany jest rozwój burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.05.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na piątek 17 maja 2019 r. (IMGW-PIB) należy mieć na uwadze dużą lokalność piątkowych opadów oraz burz w Polsce

Jutrzejsza sytuacja pogodowa nie należy do najłatwiejszych do prognozowania. Rozwój burz następować ma na lokalnych strefach zbieżności wewnątrzmasy, bez współudziału frontów atmosferycznych w jednorodnej masie polarno-morskiej, której adwekcja postępować ma z południowego-wschodu. Można uznać, że powietrze to ma swój obszar źródłowy w rejonie Morza Czarnego, dlatego będzie zasobne w wilgoć.

Zdecydowanie łatwiej prognozuje się burze, gdy ich inicjacja zachodzi w pobliżu aktywnych zatok niżowych, jak i też w obrębie frontów atmosferycznych. Prognozowania opadów i burz tworzących się jednorodnej masie powietrza jest bardzo trudne, a obszar oddziaływania takich struktur konwekcyjnych jest niejednokrotnie dużo mniejszy niż burz frontowych.

Jutro co warto podkreślić lokalne burze prawdopodobne są niemal w całym kraju. Najmniejsze ryzyko ich będzie na Ziemi Lubuskiej, natomiast największe w Małopolsce, ale także na Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej. Burze możliwe są również w innych rejonach Polski np. na Opolszczyźnie oraz Mazurach. Zagrzmieć może także na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Piątkowe burze będą na ogół w formie pojedynczych komórek burzowych, punktowo łączących się w niewielkie struktury wielokomórkowe. Prawdopodobne jest powstanie kilku przypadków superkomórek burzowych z płytkimi mezocyklonami.

Jutrzejszym burzom mogą towarzyszyć opady deszczu sięgające 20-25 mm, na północy i wschodzie kraju do 30 mm. W czasie silnych burz wystąpić mogą opady gradu do 3 cm i porywy wiatru do 75 km/h.

Należy jednak podkreślić, że zjawiska te będą mocno punktowe. 5 km dalej może wystąpić „oberwanie chmury, natomiast w sąsiedniej miejscowości może być pogodnie.

W ciągu piątkowego dnia należy śledzić uważnie niebo i dane radarowe oraz detektory wyładowań, już od godzin południowych. Intensyfikacja burz może nastąpić popołudniu. Lokalnie, mając na uwadze zaleganie chwiejnego sektora powietrza punktowe burze możliwe są także w porze nocnej na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzasy.

Należy mieć na uwadze, że prognozowanie opadów konwekcyjnych jest jednym z najtrudniejszych zadań dla modeli numerycznych. Ich schemat powstawania jest odmienny od formowania się stref opadów na frontach atmosferycznych, szczególnie w porze chłodnej. Dlatego latem prognozy opadów mają dużo mniejszą sprawdzalność, co więcej niejednokrotnie zdarza się, że burza przechodzi w sąsiedniej miejscowości. Piątkowa sytuacja do takich należy. Konwekcja wraz z przelotnymi opadami i burzami jest możliwa niemal w całym kraju, natomiast wskazanie dokładnie obszarów zagrożonych jest niewykonalne.

Spodziewany obszar burz w piątek na obszarze Polski przez IMGW-PIB

Prognoza organizacji ESTOFEX na piątek

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ