Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Pierwsza burza nad Polską. Są alerty IMGW, groźny wiatr


Pogoda. Pierwsza burza pojawiła się nad Polską. Zagrzmiało pomiędzy Słupskiem a Ustką. Efekt morza coraz mocniej oddziałuje na północy naszego kraju. W kolejnych godzinach prognozowany jest wzrost aktywności konwekcyjnej nie tylko na północy. Nasilać ma się również prędkość wiatru. Są pierwsze ostrzeżenia IMGW.

Pogoda da się nam we znaki. Możliwe szkody

Dzisiaj przewidywane jest silne załamanie pogody, jakie szczególnie odczują mieszkańcy północnej Polski. Zmiana warunków pogodowych postępuje od północnego-zachodu, a przyczyni się do tego uformowanie wtórnego układu niskiego ciśnienia nad Morzem Bałtyckim już przed południem. Niewielki ośrodek niżowy powstanie po południowo-wschodniej stronie głównego niżu „IGNATZ” ulokowanego nad północną Rosją. Układ niżowy przemieszczać ma się najpierw po południowo – zachodniej, następnie południowej stronie wiru niżowego „IGNATZ”. Występować ma bardzo duży gradient baryczny występujący szczególnie po jego południowej oraz południowo-zachodniej stronie. Wyliczany jest przez modele dlatego silny, porywisty wiatr osiągający w porywach największe prędkości do 95 km/h. Graniczna wartość jest prognozowana na krańcach północnych, jak i też w rejonie występowania konwekcji. Taka aura towarzyszyć będzie przemieszczaniu się ośrodka niżowego przez najbliższe dwie doby. We wtorek proces ten rozpocznie się już od godzin przedpołudniowych, początkowo w pasie wybrzeża, a następnie rozprzestrzeniający się nad zachodnią i środkową część kraju, natomiast nocą na południowy wschód, kiedy to niż przemieści nad kraje bałtyckie. W środę nadal dokuczać nad całym obszarem kraju, a najmocniej nawet do 80 km/h wiać będzie na wschodzie. Dopiero u schyłku dnia i w nocy wraz z oddalaniem się niżu na wschód wyraźnie słabnący.

Siła wiatru będzie duża. Początkowo wiać ma z sektora zachodniego, zachodni, a następnie z północnego – zachodu, może on lokalnie wyrządzić szkody. Nie tylko wiatr da nam się we znaki. Nieprzyjemna a może nawet groźne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowych będą także opady deszczu przelotnego o dużym natężeniu, jak i też krupy śnieżnej oraz niewykluczone są opady gradu ze względu na nisko położoną izotermę zero. Istotny wzrost aktywności burzowej prognozowany jest już przedpołudniem, gdy główna strefa konwekcyjna wkraczać ma do Polski znad Bałtyku i schodzić dalej na południowy – wschód. Nocą stopniowo zanikające na zachodzie i południu, ale na pozostałym obszarze wciąż aktywne i intensywne, słabnące dopiero w drugiej części dnia, ale występujące w rozproszeniu na całym obszarze kraju.

Pogoda. Wiatr i burze, spadnie nawet krupa

Jednak przebieg zjawisk atmosferycznych typowy jest dla okresu późnego lata i początku jesieni, gdy następuje spływ chłodnego powietrza arktycznego nad stosunkowo jeszcze ciepłe obszary, ale także nad mocno wygrzany po lecie akwen Morza Bałtyckiego. Zimne powietrza na skutek dziennej operacji słonecznej ogrzeje się szczególnie w najniższej warstwie troposfery, dlatego rozwiną się liczne komórki konwekcyjne, nawet w formie pasm konwekcyjnych z wyładowaniami atmosferycznymi.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17 września 2019 r. godzina 12 UTC

IMGW wydało pierwsze alerty dla Polski, na Pomorzu Zachodnim, szczególnie w północnej części, rejon linii brzegowej obowiązuje drugi stopień zagrożenia w skali 3 stopniowej.

Zanotowane wyładowania atmosferyczne w rejonie Słupska dziś rano

Prognozowany obszar konwekcji i opadów we wtorek oraz podczas nadchodzącej nocy

PRZEBIEG WARUNKÓW POGODOWYCH W POLSCE MOŻNA ŚLEDZIĆ PONIŻEJ