12 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Pierwsze burze już nad Polską. Superkomórka burzowa w Małopolsce. Możliwy grad

Zgodnie z porannymi prognozami w Polsce dochodzi do rozwoju burz. NA chwilę obecną scenariusz jest bardzo podobny do wczorajszego. W okolicach godziny 12 na południu kraju i tuż za naszą południową granicą zaczyna dochodzić do gwałtownego rozwoju burz.

Mimo, że dziś warunki są delikatnie słabsze od tych wczorajszych, to mimo wczesnych godzin na południu Polski do czynienia mamy już z pierwsza superkomórką burzową. Burza ta rozwinęła się w okolicach Nowego Sącza. Obserwując jej rdzeń ma on widoczną tendencję do skręcania w prawo. Dzisiejsze burze poruszały będą się z południa na północ. Rdzeń tej burzy zmierza na wschód. Oznacza to, że burza ma w sobie rotujący prąd wstępujący, tak zwany mezocyklon.

Superkomórki są najgroźniejszym rodzajem burz. Niosą ze sobą opady gradu, często o dużej średnicy. To z superkomórek schodzą najsilniejsze trąby powietrzne związane z mezocyklonem (dziś szanse na trąby są mniejsze niż wczoraj, ale ciągle są).

Na obrazach z detekcji wyładowań widać doskonale, jak dużo burz utworzyło się tuż za południową granicą Podkarpacia. Te burze zmierzają w kierunku Polski. UWAGA ! Burza rozwinęła się również w Tatrach. Bieżące położenie burz i opadów oglądać możecie tutaj.