Pogoda. Pierwsze burze nad Polską. Sprawdź, gdzie jest burza

Pogoda. Pierwsze burze pojawiły się nad Polską. Sprawdźmy, gdzie wystąpiły pierwsze wyładowania atmosferyczne na obszarze naszego kraju.

Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich a rozległym niżem z północnego-wschodu. Napływa chłodna masa arktycznego powietrza z północnego-zachodu, jakiej obszary źródłowy to Grenlandia. Dotyczy to zwłaszcza wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Również przy ziemi napływa masa z północnego-zachodu.

Na wysokości 500 hPa, czyli 5500 m.n.p.g temperatura obniżyła się miejscami poniżej -30 stopni. Widoczna górna zatoka wypełniona arktycznym chłodem, w środkowych warstwach troposfery.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na wysokościach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Ukazuje jaką drogę pokonało powietrze do Polski w ciągu kilku dni

Synoptyczna na dzień 19 września 2019 r. godzina 12 UTC

Pogoda. Pierwsze burze wewnątrzmasowe już w Polsce

Strumień chłodnego powietrza zalega nad Polską. Z powodu dziennego ogrzewania przypowierzchniowej warstwy granicznej i narastania pionowego gradientu powstaje niestabilność powietrza, co prowadzi do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych.

Rozwój konwekcji w chłodnej, arktycznej masie powietrza widoczny jest doskonale na zdjęciach satelitarnych

Szczególna intensyfikacja konwekcji nastąpi popołudniu, gdy chwiejność termodynamiczna będzie największa, co prowadzić ma do masowego rozwoju chmur Cumulonimbus.

Dane radarowe z godziny 12 czasu lokalnego ukazujące struktury opadowe oraz miejscami burzowe nad Polską

Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich 120 minut zanotowano m.in na Kujawach, w okolicach Torunia, ale także na Pomorzu, w pobliżu Kościerzyna i Bytowa. Zagrzmiało również w województwie warmińsko-mazurskim, w rejonie takich miejscowości jak Działdowo, Lidzbark, ale również Nidzica.

Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

Kolejne burze dziś możliwe są głównie w północno-wschodniej i wschodniej i częściowo centralnej części kraju. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 15 mm, porywy wiatru do 70 km/h oraz opady drobnego gradu bądź krupy śnieżnej. Izoterma zero stopni znajduje się tylko 1500 m.n.p.g, dlatego tych przypadków może być całkiem sporo.

Prognozowany obszar burz dziś według IMGW-PIB

Prognozowany obszar opadów, jak i burz do końca dzisiejszego dnia

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

Dodaj komentarz