Pogoda. Pierwsze burze nad Polską. Zagrzmiało koło Warszawy i Wrocławia

Dzisiaj nad Polską na ten moment jest obserwowanych mniej zjawisk burzowych niż wczoraj. Są one także mniej groźne. W kolejnych godzinach spodziewany jest wzrost aktywności burzowej.

Niedzielne chmury Cumulonimbus tworzą się w jednorodnej masie powietrza zwrotnikowego. Ich inicjacja zachodzi na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy.

Niedawno burze pojawiły się na południe od Warszawy, ale także w rejonie Sudetów. Opady nie przekroczyły 10 mm, aktywność elektryczna była niska.

W kolejnych godzinach burze mogą pojawić się w wielu regionach Polski. Znaczna intensyfikacja zjawisk konwekcyjnych może nastąpić pod wieczór oraz w nocy, gdy lokalnie pojawi się silniejsze wspomaganie procesów konwekcyjnych. Wtedy burze punktowe burze możliwe są w niemal całym kraju.

Dane z radarów meteorologicznych POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX

Rozwijająca się konwekcja w ciepłym, wilgotnym powietrzu zwrotnikowym na zdjęciach satelitarnych w ciągu ostatnich 2 godzin

Prognozowany obszar burz na wieczór oraz noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zaleca się obserwowanie bieżące danych radarowych i detektorów wyładowań dostępnych poniżej.

Dodaj komentarz