Pogoda: Pierwsze silne burze rozwijają się nad Polską. Warunki faworyzują superkomórki

Dzisiaj Polska jest pod wpływem niżu znad Skandynawii. Krańce południowe są w zasięgu słabego wyżu. Nad przeważający obszar kraju napływa powietrze polarno-morskie, które nie charakteryzuje się istotną niestabilnością. Nieco inaczej sytuacja wygląda na południu RP, gdzie zaznacza się cieplejsza, bardziej wilgotna i chwiejna masa, jaka stopniowo obejmować ma kolejne regiony naszego regionu.

Od kilku godzin nad obszarem Polski południowej dochodzi do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych, przynoszących lokalne burze. Podstawowym zagrożeniem są ulewne opady deszczu w wysokości od 5 mm do 30 mm, prowadząc nawet do podtopień.

Występują całkiem dobre warunki kinematyczne. Pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie od 10 m/s do 16 m/s. Zawartość wody opadowej w kolumnie atmosfery wynosi od 20 mm do 28 mm, co wskazuje na duże prawdopodobieństwo opadów ulewnego deszczu, prowadząc do podtopień.

Ze względu na stosunkowo wilgotny profil troposfery, mniejszym zagrożeniem są porywy wiatru związane z prądami zstępującymi z chmur Cumulonimbus. Dlatego porywy wiatru nie powinny przekroczyć 85 km/h.

Istnieje niskie ryzyko zjawiska trąby powietrznej pomimo wilgotnej planetarnej warstwy granicznej. Uskok prędkościowy wiatru w warstwie 0-1 km wynosi od 4 m/s do 8 m/s, co ogranicza ryzyko takiego zjawiska.

Najwięcej zjawisk burzowych rozwija się na obszarach podgórskich i górskich, czemu sprzyja orografia terenu.

Szczytowa aktywność burzowa dopiero przed nami. Burze przybierać będą formę zarówno superkomórek burzowych, jak i też struktur wielokomórkowych. Na co wskazują warunki kinematyczne prognozowane przez modele.

Burze na południowym-wschodzie zaczną zanikać dopiero pod wieczór, gdy zacznie zmniejszać się niestabilność powietrza.

Aktualnie burze obserwowane są w rejonie miejscowości Wisłok Wielki, Jaśliska. Najwięcej burz do końca dnia wystąpi na obszarach podgórskich, gdzie zarysowana jest wyraźna zbieżność wiatru. Niemałe znaczenie ma tu orografia terenu.

Największe ryzyko burz będzie do końca dnia w żółtej strefie

Dane POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX

Dane z blids.de odnośnie wyładowań

Położenie opadów i burz poniżej