Pogoda. Po ochłodzeniu znów upał i silne burze. Ekstremalna fala upałów jeszcze w lipcu

fala upałów

Jesteśmy w Polsce w chłodniejszym okresie lata. Średnie temperatury powietrza tylko nieznacznie przekraczają 20 stopni Celsjusza. O fali upałów w lipcu w naszym regionie nie ma mowy. Zupełnie inaczej ma się sytuacja na południowym zachodzie kontynentu. Tam upał trwa w najlepsze. Po kilku dniach, gdy temperatury delikatnie spadły, fala upałów powróciła. Znów na termometrach pokażą się czterdziestki.

Nie wiemy, czy mamy zazdrościć pogody Hiszpanom i Portugalczykom. Z jednej strony chcielibyśmy, by turyści wypoczywający nad morzem mieli termiczny komfort. By było upalnie i przyjemnie. Z drugiej jednak strony upał to zawsze szkody w rolnictwie, a także zły wpływ na zdrowie wielu ludzi. Zwłaszcza u osób starszych upały źle wpływają na zdrowie i kondycję ogólną. Tak czy inaczej. W Polsce na tą chwilę nie mamy co na upały liczyć.

fala upałów

Ekstremalne upały w Europie w lipcu

Zupełnie inaczej niż na Półwyspie Iberyjskim, gdzie wraca upalna, ekstremalna pogoda. Już dziś w wielu regionach Hiszpanii i Portugalii słupki rtęci wskażą 38-39 stopni Celsjusza. Pod koniec tygodnia upał jeszcze się wzmocni. Na południu Hiszpanii będą miejsca, w których słupki rtęci wskażą nawet 41-42 stopnie powyżej zera. Jeszcze gorsza sytuacja zapanuje w pogodzie w przyszłym tygodniu. Wtedy te temperatury w wielu miejscach sięgną nawet 45 stopni Celsjusza.

Takie wskazania termometrów prognozujemy dla regionów południowych Półwyspu Iberyjskiego. To ekstremalnie wysoka temperatura. Tak silne upały w Europie są rzadkością. Niestety, śledząc prognozy średnioterminowe dla tego regionu nic nie wskazuje, by fala upałów miała zakończyć się wraz z końcem lipca. Pierwsze dni sierpnia to nadal silne upały w regionie. Słupki rtęci nadal przekraczały będą 40 stopni Celsjusza. Ekstremalnie wysokim temperaturom towarzyszyły będą burze. Niestety burze mogą mieć charakter niszczący.

W Polsce fala upałów w lipcu nie nadejdzie

W Polsce natomiast do końca lipca do czynienia będziemy mieli raczej z umiarkowanym latem. Przez najbliższe dwa tygodnie upał w naszym kraju nie pojawi się. Słupki rtęci wskazywały będą maksymalnie 25 stopni powyżej zera. Przeplatane to będzie z okresami, w których to temperatury bliższe będą 20 kreskom. To bardzo przyjemna pogoda do codziennego funkcjonowania. Jednak trochę za chłodno do komfortowego wypoczynku nad samym morzem.