27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Pofalowany front nad Polską i 15°C. Sprawdź, gdzie występują opady deszczu

Dziś wpływ na pogodę ma pofalowany front atmosferyczny, który rozciąga się z południowego-zachodu na północny-wschód Starego Kontynentu. . Tuż za frontem napływa znacznie chłodniejsza masa powietrza. Od zachodu rozbudowuje się klin silnego wyżu znad Atlantyku.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 4.11.2020, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.11.2020, 06 UTC według DWD

Obszar opadów atmosferycznych według polskiej sieci POLRAD. Szczególnie intensywnie pada na południu, gdzieniegdzie w centrum oraz na wschodzie. W kolejnych godzinach strefa opadów ma przesuwać się dalej na wschód, północny-wschód.

Podział na cieplejszy południowy-wschód kraju widać doskonale na mapie synoptycznej opracowanej przez IMGW-PIB. W Rzeszowie termometry pokazują nawet 15°C, natomiast w Poznaniu zaledwie 10°C.

Tuż za frontem obserwuje się napływ suchszego powietrza w obszarze oddziaływania klina wyżu znad Atlantyku.

Warto wspomnieć o udanej prognozie modelu ECMWF, który wskazywał, że najwyższa temperatura wystąpi dziś na południowym-wschodzie Polski.

W kolejnych godzinach strefa opadów deszczu przesuwać będzie się dalej na wschód i w nocy ze środy na czwartek zacznie opuszczać nasze granice państwowe. Na północy niewykluczone są przelotne opady konwekcyjne.

W prognozach numerycznych do końca 1 dekady listopada nie widać istotnych opadów deszczu. Czeka nas dominacja wyżów, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Możliwe podinwersyjne chmury Stratus, Stratocumulus oraz miejscami mgły.

Prognozowane sumy opadów przez wybrane modele numeryczne do 5.11.2020 oraz 10.11.2020 dla Polski.