Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda negatywnie zaskoczy. Antycyklon Wiola i przymrozki przygruntowe znów w PolscePogoda najbliższej nocy negatywnie zaskoczy w Polsce. Antycyklon Wiola ma decydujący wpływ na aurę. Będą przymrozki przygruntowe w północnej połowie kraju.

Stabilna i wyżowa pogoda od kilku dni

Na początku ostatniego tygodnia maja Polska jest w polu wyżowym, które jest związane z antycyklonem o imieniu Wiola z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Dodatkowo przez nasz kraj przechodzi od ubiegłej doby z północnego na południowy wschód mało aktywny front atmosferyczny, który objawia się tylko wzrostem zachmurzenia i niewielkimi opadami atmosferycznymi. Warunki okazały się niekorzystne do rozwoju burz z uwagi na m.in obecność silnej inwersji osiadania, ale także niedosyty wilgoci na wyższych poziomach i słabe procesy wspomagające konwekcje.

We wtorek Polska była w dalszym ciągu pod wpływem rozległego układu wyżowego znad Atlantyku, przynosząc w większości pogodną i słoneczną aurę nad krajem. Dodatkowo następować zaczął spływ chłodnych mas powietrza polarnego znad Morza Norweskiego i Skandynawii. Tuż za mało aktywnym frontem chłodnym. Nie było warunków do rozwoju komórek burzowych z uwagi na deficyty wilgotności na różnych poziomach i występowanie silnej inwersji osiadania. Strefa mało aktywnego frontu przemieszczała się w polu podwyższonego ciśnienia na południowy wschód.

Zobacz też: Wichura o niszczącej sile nadal szaleje. Wiatr wciąż powyżej 180 km/h. Pogodowy żuwioł niesie olbrzymie szkody

W ostatni dzień maja sytuacja pogodowa nie ulegnie większej zmianie. Dalej znajdować mamy się pod wpływem klina wyżowego, jaki związany jest z rozległym i stabilnym układem wysokiego ciśnienia znad Atlantyku. Do naszego kraju napływać będzie ciepłe powietrze polarne o niewielkiej zawartości wilgoci objawiające się na ogół pogodną aurą. W pierwszych dniach czerwca spłynie do nas przejściowo chłodniejsze powietrze, nawet o cechach arktycznych, przynosząc późne przygruntowe przymrozki.

Brak upału w Polsce pod koniec maja

We wtorek obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na południowym wschodzie i miejscami na wschodzie wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu o niewielkim zasięgu. Burze nie zostały zaobserwowane, ich prawdopodobieństwo wystąpienia dziś było niskie. Wysokość opadów w zasięgu lokalnych i słabo rozbudowanych komórek konwekcyjnych nie przekraczała 5-10 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było na ogół od 19°C do 24°C nieco chłodniej miejscami nad morzem i w kotlinach górskich od 15°C do 18°C. Dlatego, że różnica ciśnienia okazała się niewielka. Wiatr był słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północny i północno-wschodni. Tylko w zasięgu konwekcji do 55 km/h.

Temperatura maksymalna, 30.05.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

pogoda w Polsce
Pogoda. Temperatura maksymalna w Polsce dzisiaj

Przymrozek przygruntowy możliwy w Polsce

Noc z wtorku na środę zapowiada się bezchmurna lub lokalnie wystąpi zachmurzenie małe. Jedynie w Małopolsce i na Podkarpaciu zachmurzenie umiarkowane i tam początkowo przelotne opady deszczu. Nad morzem utworzą się lokalnie krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300-400 m. Na termometrach niskie wartości, bo od zaledwie 2°C na Mazurach, około 7°C w centrum, do 11°C na Ziemi Przemyskiej. Natomiast na północnym wschodzie i Pomorzu późne przygruntowe przymrozki do -1°C, gdzieniegdzie na Mazurach do -2°C. Jednak wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie nie umknęło Wam.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz