Pogoda. Znów pojawią się groźne burze. Miejscami podtopienia, a nawet powódź błyskawiczna i grad oraz silny wiatr w Polsce

Pogoda. W drugi dzień lipca zachodnia część kraju znajdzie pod wpływem wypełniającego się niżu znad Danii. Natomiast na północnym-wschodzie kraju zaznaczy się w dalszym ciągu zatoka niżowa związana z niżem znad Ukrainy i Białorusi. Na północy obecna będzie również strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Będziemy w chłodniejszej względem ostatnich dni masie polarno morskiej.

Pogoda. Niż górny.

Pogoda. Głównym zagrożeniem okażą się nawalne opady deszczu powodujące podtopienia

Na skalę synoptyczną w północnej części kraju wspomaganie zapewni ośrodek górnego niżu. Spowoduje on wymuszenie wznoszenia wilgotnego powietrza, zwiększy się też dzięki niemu pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km do 15 m/s. Podczas burz głównym zagrożeniem okażą się obfite opady deszczu do 40-50 mm, co może prowadzić do miejscowych podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Miejscami grad do 1-2 cm.

Chmury burzowe mogą być wbudowane w strefę zachmurzenia wielkoskalowego. Dlatego akumulacja opadów może sięgnąć powyżej 50 mm. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka komórek burzowych, skutkując dużymi sumami opadowymi.

Na obszarach podgórskich i górskich z powodu słabego przepływu mas powietrza utworzą komórki burzowe. Dlatego mają dość wolno przemieszczać się, co wiązać się będzie z ryzykiem lokalnych ulew do około 30 mm. W czasie burz możliwe będą porywy wiatru do 60-70 km/h.

Szczytowa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta w drugiej części dnia. Gdzieniegdzie grzmieć ma jeszcze późnym wieczorem i w pierwszej części nocy.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w piątek

Burze będą szczególnie aktywne w pierwszej części nocy. Następnie mają stopniowo zanikać

Podczas nadchodzącej nocy sytuacja synoptyczne nie ulegnie większej zmianie. Dalej będziemy w zasięgu zatoki płytkiego niżu znad Białorusi w ciepłym i bardzo wilgotnym powietrzy polarnym morskim. Głównie n północy kraju masa charakteryzować ma się wyższą wilgotnością, a kluczowa pod kątem inicjacji zjawisk konwekcyjnych okaże się linia zbieżności wiatru. Pogodą w naszej części Europy sterować ma niż znad Europy Wschodniej. Początkowo najbliższa noc przyniesie burze w górach i obszarach podgórskich, punktowo także na zachodzie kraju,. Szczególnie korzystne warunki do inicjacji zjawisk burzowych mają być w dalszym ciągu w północnej i północno-wschodniej części Polski. W nocy głównym czynnikiem wymuszającym konwekcję będzie linia zbieżności zalegająca przemieszczająca się wraz z osią zatoki niskiego ciśnienia. W czasie burz głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu do 20-35 mm. Zmniejszy się zagrożenie ze strony silniejszych porywów konwekcyjnych do 75 km/h.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ