Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym mamy do czynienia z rzadko występującą sytuację synoptyczną, gdzie głównym układem wpływającym na kierunek przepływu mas powietrza jest silnie rozbudowany wyż „NEYVI” z ciśnieniem 1034 hPa ulokowany nad Skandynawią. Natomiast liczne płytkie układy niskiego ciśnienia ulokowane są na południe od niego, zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego oraz Turcją i Morzem Czarnym, a jeden z nich jest nad naszym krajem i kieruje się w stronę Niemiec. Dzisiaj nad Polską dalej dużo chmur i burze.
Sytuacja synoptyczna na dzień 16.05.2019 r godzina 12 UTC
Po opuszczeniu Polski przez niż „ZACHARIAS” i wkroczeniu nad Niemcy w godzinach późnych popołudniowych, w niedługim czasie później wchodzić będzie następny płytki i niewielkich rozmiarów układ niżowy znad Ukrainy, nocą zmierzający nad Pomorze, gdzie jutro w godzinach popołudniowych wypełni się w polu ciśnienia w warstwie przyziemnej.
To te dwa niewielkich rozmiarów niże oraz prowadzone przez nie strefy frontów atmosferycznych, ale także coraz cieplejsze, zasobne w wilgoć powietrze polarno-morskie będzie mieć potencjał do tworzeniu się burz i opadów. W czwartek dalej bardzo dużo chmur nad Polską. Pochmurno z opadami deszczu stopniowo ustępującymi znad Pomorza nad Bałtyk, przy jednoczesnym wejściu znad Białorusi i Ukrainy opadów przelotnych o znacznej intensywności i burz na ogół o niewielkiej intensywności, nocą przez dzielnice centralne Polski, przemieszczając w stronę Pomorza, a w piątek, w godzinach przedpołudniowych wychodzących nad Bałtyk.
Jutro nieco więcej chwil ze słońcem, ale dalej nie zabraknie opadów i punktowo gwałtownych burz.
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)
Możliwy obszar burz w czwartek według IMGW-PIB
Burze możliwe są we wschodniej połowie kraju oraz miejscami w Wielkopolsce, na Śląsku i Kujawach. Największe prawdopodobieństwo burz na Mazowszu i Lubelszczyźnie i tam opady deszczu mogą osiągać 25 mm. Burzom na wschodzie kraju mogą towarzyszyć porywy do 70 km/h oraz grad do 2 cm – informuje IMGW-PIB.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW NIŻEJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC