Pogoda w nocy z poniedziałku na wtorek ulegać ma zmianie. Prognozowane są początkowo burze, które z biegiem godzin będą zanikać.
Aura w Polsce stała się bardziej dynamiczna
W niedzielę znaleźliśmy się pod wpływem niewielkiego wyżu barycznego, który wczoraj przyniósł przyjemną, wiosenną pogodę w prawie całym kraju powoli odsuwał dziś się na wschód i jednocześnie wyraźnie słabł. Ponadto po zachodniej stronie antycyklonu zaczął się napływ powietrza z południowego zachodu, powodując zdecydowanie wyższą temperaturę w porównaniu do tej, która panowała wczorajszego dnia. W wielu miejscach Polski był to dziś gorący dzień. Dlatego, że wielu Polaków nie wie, to przypomnijmy pewne kwestie. O dniu gorącym mówimy wtedy, gdy temperatura jest w przedziale od 25°C do 29°C. O upale od 30°C w klatce meteorologicznej.
Pogoda. Temperatura maksymalna zanotowana 6 czerwca 2022 na oficjalnych stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce
Pogoda. Front chłodny wędruje na wschód, poprzedzony jest linią zbieżności wiatru
Dziś przemieszcza się z zachodu na wschód front chłodny poprzedzony linią zbieżnością wiatru. To właśnie w jego obrębie zjawiska są dziś najbardziej dynamiczne. Nie są to jednak tak groźne burze, które zdarzyć mogą się w kolejnych tygodniach na obszarze Polski.
Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 6.06.2022, 18 UTC
Dziś popołudniu i wieczorem na wschodzie kraju panowało zachmurzenie małe i umiarkowane. Co więcej na zachodzie i w centrum obserwowano zachmurzenie umiarkowane i duże z postępującymi od zachodu przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem. Gdzieniegdzie wysokość opadów konwekcyjnych w czasie burz mogła sięgnąć około 15 mm. Termometry pokazywały od 22°C do 27°C, gdzieniegdzie na południowym zachodzie i nad morzem od 18°C do 21°C. Dlatego, że panuje stosunkowo niewielki gradient baryczny. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.
Pogoda. Prognozowana temperatura na drugą część nocy według modelu ICON dla Polski
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie na południowym wschodzie i miejscami wschodzie zachmurzenie małe i tu bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i na północnym zachodzie z burzami. Prawdopodobna wysokość opadów w burzach około 10 mm. W kotlinach sudeckich i miejscami na wybrzeżu mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy od 11°C do 18°C, tylko w rejonach podgórskich Karpat około 10°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków południowych. Dlatego w czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC