Jest najnowsza pogoda na pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny. Sprawdzamy, jak wyglądają świeże predykcje modeli europejskich i amerykańskich.
Luty dobiegł końca i w skali kraju jego temperatura mieści się w okolicach normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miejscami nieco poniżej normy o około -0.5-0.8°C. Jednak rozpoczynający marzec zapowiada się wyjątkowo ciepły, z wyraźnym przekroczeniem średnich klimatologicznych dla naszych szerokości geograficznych. Najnowsze amerykańskie predykcje pochodzące z modelu CFSv2 sugerują, że temperatura może być wyższa od normy o około 3-4,5°C. Będzie więc to najprawdopodobniej miesiąc ekstremalnie ciepły. Sygnalizuje nam to, że w marcu podczas coraz silniejszej operacji słonecznej i adwekcji cieplejszych mas powietrza z południa pojawią się dni, w których miejscami termometry w klatkach meteorologicznych przekroczą 15-20°C.
Dodatkowo w porze nocnej coraz rzadziej będą występować ujemne wartości, choć w obszarach rozpogodzeń mają być realne i to nie tylko na wysokości gruntu. Jednak epizody z wtargnięciem arktycznych mas powietrza i opadów zimowych mogą mieć miejsce. Niewykluczone, że pojawią się nawet przejściowe i lokalne burze śnieżne. Niewykluczone, że pojawią się też epizody z pyłem saharyjskim przy napływie z południa i południowego zachodu.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda diametralnie się zmieni
Co więcej europejski model ECMWF przedstawia nam niezwykle wysokie prawdopodobieństwo – 70-95% – zaobserwowana na stacjach meteorologicznych IMGW temperatur powyżej normy termicznej w pierwszym miesiącu meteorologicznej wiosny, nie tylko w Polsce, ale i w znacznej części Starego Kontynentu na stacjach WMO. Dlatego z tego powodu zima termiczna będzie sukcesywnie cofać i ustępować znacznie cieplejszym masom powietrza. Musimy mieć na uwadze, że doświadczymy jeszcze krótkich okresów jej powrotu. Kiedy to w rejonie potyczki zróżnicowanych fizycznie mas powietrza przejdą cyklony z frontami, lokalnie może jeszcze padać mokry śnieg, krupa i wystąpić przymrozki, głównie nocą przy pogodnym niebie.
Niewykluczone będą opady marznące i oblodzenia, a także okresowo mgły marznące. Względem minionych tygodni takie akcenty będą rzadkie i ograniczone obszarowo, ale możliwe w przejściowej porze roku. Co więcej w naszej części Starego Kontynentu zimowe akcenty wystąpią krótkotrwale. Przez większą część rozpoczynającego się miesiąca dominować będą dni typowe dla termicznego przedwiośnia, a miejscami już dla wczesnej wiosny z temperaturami dobowymi przekraczającymi 10°C.
Polecamy: Lato w marcu? Temperatury wystrzelą o 25 stopni. Pogoda oszaleje
Szacowane prawdopodobieństwo wystąpienia temperatur powyżej średniej w Polsce i Europie w marcu 2025 według modelu ECMWF

Ciepła pogoda dominuje w prognozach. Niestety widać duży deficyt opadów w Europie, jak i też Polsce
Najświeższe prognozy z zaktualizowanych modeli europejskich i amerykańskich wskazują, że w Polsce przez cały mijający miesiąc temperatura tygodniowa powinna zawierać się w zakresie wyraźnie powyżej normy klimatologicznej z lat 1991-2020. Dlatego pokazuje nam to, że chłodniejsze okresy, jeśli zdarzą się, okażą się jedynie przejściowe i nie potrwają dłużej niż 2-4 dni. Dodatkowo ciepły zapowiada się początek miesiąca, wtedy to odchylenie średnich wartości klimatycznych od normy może wynosić od 2 do 6°C. Dlatego jest wysokie prawdopodobieństwo, że w tym czasie zanotujemy w kraju pierwszy w tym sezonie wiosennym dzień z temperaturą maksymalną bliską 20°C, bądź nieznacznie powyżej. Szczególnie w zasięgu efektu fenowego w pasie dzielnic południowych.
Prognozowana anomalia opadów na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Ciepło w Polsce
Predykcje układu barycznego pokazują, że w pierwszym miesiącu meteorologicznej wiosny w rejonie Polski dominować będzie rozległy obszar podwyższonego ciśnienia. Zatem przez większość czasu sumy będą poniżej normy wieloletniej. Niestety przechodzące częściej niż w lutym strefy frontowe oraz niże mogące dostarczyć stosunkowo niewielkie opady deszczu i śniegu. Dlatego, że pojawią się w ograniczonym zakresie i będą nierównomierne. Dlatego prognozowane są liczne dni z ustabilizowaną pogodą. Dodatkowo niestety przyczyni się do dalszego wysuszania gleby i opóźnienia wegetacji roślin przy coraz wyższych z każdym tygodniem średnich tygodniowych wartościach temperatury.
Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza na kolejne tygodnie, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Spodziewana anomalia sumy opadu, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski według modelu ECMWF

Prognozy opadów budzą niepokój
Miejmy na uwadze fakt, że mimo sprzyjających temperatur, pierwsze tygodnie wegetacyjnego okresu w wielu miejscach mogą przebiegać z niższą intensywnością z powodu deficytu wilgoci. Ubiegła zima 2024/25 r. była sucha i ciepła. Tak złej sytuacji hydrologicznej nie było od ponad 10 lat w Polsce, co miało związek z dominacją wyżów barycznych i niewielką pokrywą śnieżną. W kolejnych tygodniach postępować ma dalsza dezintegracja wiru polarnego. Jednak najnowsze predykcje wskazują, że jego rozpad ma postępować powoli i bez większych zakłóceń. Dlatego to nie powinno już przekładać się do występowania silniejszych zmian pogodowych, tak jak to miało miejsce w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy, gdy jego nagłe osłabienie i przesunięcie prądu strumieniowego na południe przyniosło istotne i największe ochłodzenie minionej zimy meteorologicznej.
Prognozowana anomalia ciśnienia na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC