Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w nocy zaskoczy pozytywnie. Na termometrach nawet 17°C, bez opadów i burz w Polsce

wplyw wyzu w Polsce

Pogoda w nocy zaskoczy pozytywnie mieszkańców Polski. Nawet 17 stopni w zachodniej części kraju, chłodniej na wschodzie. Opady i burze nie wystąpią. Na pogodę wpływać ma wyż baryczny.

Pogoda w nocy kształtowana będzie przez wyż

Już wczoraj po odsunięciu się na wschód aktywnego niżu, nasuwać zaczął się w obszar naszego kraju niewielki antycyklon z rejonu Morza Północnego. Płynęło do nas chłodne powietrze polarno morskie z północnego. Pod warstwą inwersji tworzyły się podinwersyjne chmury Cumulus. Najcieplej było na zachodzie, gdzie panował dzień gorący, niższe wartości notowano na północy i wschodzie.

Pogoda. Prognoza ciśnienia na 24.06.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pogoda w polsce pod znakiem migrującego wyżu

Dziś za sprawą dziennego nagrzania i wzrostu temperatury, obserwowaliśmy wyraźny rozwój konwekcji termicznej. Miejscami we wschodniej połowie kraju mogły wystąpić symboliczne opady deszczu z podinwersyjnych chmur Cumulus. Obecność suchych warstw, osiadanie w obrębie wyżu skutecznie hamowały silniejszą rozbudową chmur kłębiastych, dlatego burze nie wystąpiły. Na zachodzie byliśmy na pograniczu dnia gorącego i upalnego na oficjalnych posterunkach IMGW. Różnica ciśnienia była mniejsza niż w poprzednich dniach. Dlatego też wiatr okazał słaby i umiarkowany z kierunków zmiennych, zależny od rozkładu pola ciśnienia w wyżu. Znad Bałtyku pogodny wyż nasuwał się nad Mazury. W nocy z czwartku na piątek znad państw bałtyckich przesunie się nad Białoruś.

Pogoda. Zanotowana maksymalna temperatura powietrza, 23 czerwca 2022 na obszarze Polski

Kolejne dni przyniosą podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód Polski

Jednak w piątek układ wyżowy nieco osłabnie, ale w sobotę będzie się umacniał nad Rosją zachodnią w rejonie wielkich jezior rosyjskich z przyległościami. W miejsce zwalniane przez wyż od zachodu nasuwać się będzie zatoka niżowa z frontem chłodnym. Wzrastać ma gradient baryczny i nasilać będzie prędkość wiatru południowo- wschodniego, w porywach, na zachodzie kraju dochodzącego do 40, 50 km/h. Na pozostałym obszarze do 30-36 km/h. Już jutro na zachodzie jest szansa na dzień upalny. Pogoda więc zaskoczy pozytywnie. Letnie wartości zagoszczą na przeważającym obszarze Polski.

Ważne zmiany w rozkładzie ciśnienia dokonują się w całym pionowym przekroju troposfery. Już w czwartek nad Morzem Bałtyckim z przyległościami tworzyć ma się układ w kształcie Ω. Dla nas zwiastuje to stabilizacje atmosfery i zablokowanie na dłuższy czas cyrkulacji strefowej. Jednak na przełomie czerwca i lipca częściej opady i burze będą występować na zachodzie kraju.

Noc z czwartku na piątek przeważnie bezchmurna, tylko nad morzem i na krańcach wschodnich zachmurzenie małe. W najchłodniejszej części nocy od 10°C, 12°C w rejonach podgórskich i na wschodzie, około 15°C w centrum, do 18°C na zachodzie. Wiatr słaby, południowo-wschodni. Pogoda więc nie będzie groźna w Polsce.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura na 24.06.2022, 02Z według modelu ICON

umiarkowana temperatura, cieplej na zachodzie

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz

Współtwórca portalu Fani Pogody. Prywatnie wielki entuzjasta burz i pogody. Przygotowuje dla Was publikacje odnośnie pogody codziennej oraz długoterminowej.