Pogoda w nocy ze środy na czwartek będzie nie do wytrzymania. Spodziewana noc tropikalna, wystąpią również burze w Polsce.
Pogoda w nocy będzie dynamiczna. Groźne burze zwłaszcza w pierwszej części nocy
Dziś nasz kraj jest podzielony. Szczególnie nad północną częścią kraju na pogodę wpływał antycyklon znad Danii i południowej Szwecji. Zwłaszcza nad południową część Polski oczekiwane jest wejście znad Czech płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia na pofalowanym froncie atmosferycznym. Ponadto zaznacza się strefa zbieżności wiatru, na której również prognozowane są zjawiska burzowe.
W środę intensywne zjawiska burzowe występują zwłaszcza w południowej części Polski. Groźnie było w woj. śląskim oraz w Małopolsce. Burze przybrały formę głównie pojedynczych komórek burzowych, superkomórek burzowych, jak i też klastrów wielokomórkowych o stosunkowo niewielkim zasięgu.
Podstawowym zagrożeniem w czasie dzisiejszych burz okażą się ulewne opady deszczu do 20-50 mm, punktowo gradu o średnicy do 2-5 cm. Największe gradziny padały z superkomórek burzowych na Górnym Śląsku i Małopolsce. Ponadto niektóre z burz wykazywały się wysoką aktywnością elektryczną. Lokalnie zanotowano większe podtopienia z uwagi na niewielką prędkość przemieszczania.
Dynamiczna sytuacja nad Polską
Z obecnych analiz wynika, że w godzinach wieczornych i nocnych na południowym-zachodzie Polski spodziewamy się przejścia większego układu wielokomórkowego. Głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu, które lokalnie mogą doprowadzić do podtopień i zalań. Początkowo możliwa podwyższona aktywność elektryczna.
Pogoda. Wyładowania atmosferyczne w ciągu minionych 17 godzin na obszarze Polski według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych
Modele pogodowe prognozują, że w nocy ze środy na czwartek burze możliwe są głównie na zachodzie kraju. Istotnym czynnikiem inicjującym konwekcje okaże się bliskość ośrodka niżowego. Obecność niżu oraz bardzo duże zasoby wilgoci w powietrzu (TPW nawet do 40-45 mm). Mają sprzyjać rozwojowi dobrze uwodnionych struktur burzowych, których główny zagrożeniem będą ulewne opady deszczu. Możliwa wysokość opadów do 30-50 mm. W początkowej fazie trwania mezoskalowego układu konwekcyjnego możliwe są porywy wiatru mogą punktowo osiągać 90 km/h. Najbardziej rozbudowanym komórkom burzowym towarzyszyć może także grad. Wieczorem i w pierwszej części nocy niewykluczone, że burze będą jeszcze w Karpatach i na Pogórzu Karpackim, ale te powinny szybko zanikać.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc ze środy na czwartek według IMGW-PIB
Pogoda będzie dynamiczna, możliwy MCS
Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Jedynie na wschodzie i północnym zachodzie rozpogodzenia. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, szczególnie na południowym zachodzie, zachodzie i w centrum kraju. Natomiast na południowym zachodzie burze, na Pogórzu Karpackim lokalne burze, nawet w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego. W burzach na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce opady do 40 mm, lokalnie do 50-55 mm oraz opady gradu. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 15°C na północy do 22°C na południu, na Pomorzu i w dolinach karpackich lokalnie 13°C, 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h. Z uwagi na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić zobrazowania radarowe i detektory.
Pogoda. Prognozowana temperatura powietrza nad ranem w czwartek według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC