Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w nocy znów zaskoczy. Polska podzielona, pojawią się burze i lokalne mgły oraz noc tropikalna

burze w kraju

Pogoda w nocy z wtorku na środę zaskoczy. Czeka nas dalszy podział w pogodzie na chłodniejszy zachód i cieplejszy wschód. Rozwiną się również lokalne mgły, natomiast na zachodzie, południowym-zachodzie burze mogą trwać przez całą noc.

Pogoda we wtorek była dynamiczna na obszarze Polski

Przeważający obszar naszego kraju znalazł się dziś pod wpływem powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Jedynie nad dzielnice zachodnie wkroczył słaby front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Za frontem na kilkadziesiąt godzin napłynęło przejściowe chłodniejsze powietrze. Obserwowaliśmy powolną frontolizę chłodnego frontu. Najlepsze warunki do rozwoju burz panowały dziś na linii zbieżności wiatru. Wiele burz tworzyło się na tzw. granicy odpływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary). Najlepsze warunki do rozwoju burz wystąpiły dziś w pasie przez południe, przez centrum aż po północ naszego kraju. Dlatego sprzyjało to dlatego formowaniu się licznych burz. Zjawiska burzowe okazały się na ogół krótkotrwałe i tworzące się środowisku marginalnego przepływu mas powietrza, dlatego że z uwagi na małe kontrasty termiczne nie obserwowało się nasilonego wiatru na wyższych wysokościach.

Pogoda. Prognoza burzowa na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB). Burze na wschodzie już nie występują i nie będą występować

Pogoda w nocy znów zaskoczy. Polska podzielona, pojawią się burze i lokalne mgły

Aurę psuł od zachodu front polarny, za którym przejściowo napłynęło chłodniejsze powietrze. Poprzedzała go konwergencja wiatru dolnego, która wymuszała rozwój chmur burzowych

Dziś stopniowo z zachodu na wschód wędrować front polarny, który był poprzedzony linią zbieżności pola wiatru. Wkroczył on nad wygrzany ląd. Jednak, ulegając stopniowemu rozmyciu w polu podwyższonego ciśnienia. W środkowej troposferze obserwowaliśmy jeszcze okalający w kształcie litery Ω wyż znad Morza Białego sięgający klinem nad północny-zachód Rosji, Kraje Bałtyckie, Białoruś, Polskę i zachodnią Ukrainę.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 20 godzin na obszarze Polski

aktywne elektrycznie burze w Polsce

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie umiarkowane lub duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Szczególnie na wschodzie kraju burze zanikną, na zachodzie, południowym-zachodzie mogą występować podczas całej nocy. Gdzieniegdzie nad ranem lokalnie mgły ograniczające widzialność do 400 m. W burzach możliwa wysokość opadów do około 20 mm, na Dolnym Śląsku lokalnie do 35 mm. W najchłodniejszej części nocy 13°C do 20°C, miejscami na Pomorzu Zachodnim i w rejonach podgórskich Karpat około 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków północnych, na wschodzie słaby, zmienny. W czasie burz porywy do 65 km/h. Dlatego, że burze są zjawiskiem lokalnym, zalecamy śledzić zobrazowania radarowe i detektory.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura na 29.06.2022, 02Z według ICON dla Polski

najcieplej na wschodzie

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz