Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc. Pogorszenie aury wkroczy od południa. Silne opady i burze w Polsce

zmiana sytuacji pogodowej


Pogoda na noc. Czeka nas pogorszenie pogody, będzie związana z wchodzeniem płytkiego niżu z układem frontów atmosferycznych.

Aura w najbliższych dniach będzie groźna. Silne ulewy i burze w Polsce

W piątek na przeważającym obszarze Polski warunki pogodowe kształtuje wyż o imieniu Mika. Centrum antycyklonu przesunęło się znad Skandynawii nad południowy Bałtyk. Znaczny obszar Polski jest w umiarkowanie ciepłej masie powietrza pochodzenia polarno morskiego. Natomiast najcieplejsza masa zalega w południowej części kraju. Z biegiem godzin jednak zaczęliśmy dostawać się w zasięg płytkiego niżu Frieda, którego centrum w drugiej części dnia znajduje się nad Niemcami. Bardzo duży wpływ na przebieg warunków pogodowych ma mieć w ostatni weekend lipca wraz z układem frontów atmosferycznych. Jego dominacja przez kilka najbliższych dni rozpocznie się już w nocy z piątku na sobotę.

Jednak już w nocy soboty na niedzielę uformuje się nad wschodnią Małopolską odrębny ośrodek niżowy. Przemieszczając się na północ wzdłuż doliny środkowej Wisły osiągnie nad wschodnim Mazowszem najniższe ciśnienie rzędu 1005 hPa. Dziś w kulminacyjnym momencie dnia było powyżej 1020 hPa. Z niżem tym związane będą nie tylko opady wielkoskalowe, ale także burze, które mogą wystąpić również kolejnej nocy. Szerzej o załamaniu pogody piszemy na łamach naszego portalu.

Niżowa pogoda na przełomie miesięcy

Wir niżowy nad Polską będzie dwie doby. Jednak już w poniedziałek wycofa się nad Białoruś i Litwę, od zachodu rozpogodzenia, ale wyraźnie chłodniej – temperatura w dzień i w nocy po zachodniej stronie ośrodka i w strefie opadów rzędu 15-17 stopni, a przy silnym wietrze odczuwanie ochłodzenia będzie znaczne. Aura więc miejscami będzie niebezpieczna, w wielu regionach spaść może ponad miesięczna suma opadowa, skutkując podtopieniami i wzrostem poziomu wód w rzekach.

Pogoda. Prognozowane pole ciśnienia na 30.07.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Pogoda na noc. Pogorszenie aury wkroczy od południa. Silne opady i burze w Polsce
Prognozowane pole ciśnienia na 30.07.2022, 00Z dla Europy

Noc z piątku na sobotę przyniesie na północy zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, miejscami z większymi przejaśnieniami. W południowej połowie kraju miejscami opady deszczu, na południu miejscami również burze. W czasie burz prognozowana suma opadów od 10 mm do 20 mm. Temperatura minimalna od 8°C, 10°C na północnym wschodzie, około 14°C w centrum do 16°C, 18°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura o godzinie 2Z, 30 lipca 2022 według modelu ICON-RUC

ciepło w polsce
Prognozowana minimalna temperatura o godzinie 2 Zulu, 30 lipca 2022

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz