Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda przyniesie późne przymrozki. Nawet -2°C przy gruncie i umacniający się antycyklon Vera

Pogoda w Polsce kształtowana jest dziś rozległy i silny układ wyżowy z centrum znad zachodnich obszarów Starego Kontynentu. Z północy Europy docierały umiarkowanie ciepłe masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, jakie na przeważającym obszarze kraju przyniosły pogodną oraz słoneczną, stabilną aurę. Burze i opady pojawiły się dziś tylko na południowym wschodzie.

Pogoda. Niska temperatura i przymrozki w Polsce

Miniona noc przyniosła lokalne przymrozki na północy kraju, czemu sprzyjał napływ chłodniejszych mas powietrza z północy. Najbliższa noc ponownie może przynieść ujemne wartości przy gruncie. To będą wyjątkowo późne przymrozki jak koniec meteorologicznej wiosny. Kolejne noce do końca tygodnia mogą być przymrozkowe.

Wyż Vera z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich jest zbudowany z chłodnego powietrza polarnego, które zaczyna zaznaczać się pod koniec bieżącego tygodnia. Na północy Polski kolejna noc punktowo będzie przymrozkowa. Aczkolwiek nie będą to tak duże spadki, których doświadczyliśmy na początku mijającego roku. Na 2 m w klatkach meteorologicznych temperatura będzie na plusie. Ponadto przy gruncie, czyli 5 cm nad powierzchnią czynną, pojawi się krótki przymrozek.

Spodziewamy się, że najbliższa noc możliwe są przymrozki w pasie od Pomorza, sięgając przez Warmię i Mazury. Niewykluczone są spadki poniżej zera przy gruncie miejscami na Kujawach i częściowo Wielkopolsce. Należy mieć na uwadze, że ujemna temperatura przy gruncie, wystąpić może także w Kotlinie Kłodzkiej

Pogoda. Temperatura minimalna na 5 cm w nocy z 25.05.2023 r.

przymrozki w Polsce przy gruncie
Przymrozki w Polsce wystąpiły na stacji IMGW-PIB, która położona jest na Pomorzu Zachodnim

Burze w nocy już nie będą występować

Piątek przyniósł zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie i południowym wschodzie okresami zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu. Natomiast na południowym wschodzie pojawiły się lokalne burze, w czasie których wystąpiła akumulacja do około 20 mm, punktowo do 30 mm, wystąpił też grad. Na termometrach było dziś od 16°C, 17°C na Pomorzu i w dolinach górskich do 20°C w centrum kraju i 23°C na południowym wschodzie, lokalnie nad morzem około 13°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru sięgały do 60-70 km/h.

Temperatura maksymalna, 26.05.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

wysoka temperatura
Najcieplej na SE Polski. Dane: IMGW-PIB

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w piątek na obszarze Polski przez system detekcji

burze na obszarze Polski
Pogoda była stabilna w wielu regionach. Burze w Polsce, 26 maja 2023 r. Jednak burze pojawiły się na południowym wschodzie

Noc z piątku na sobotę przyniesie przeważnie bezchmurną aurę lub zachmurzenie małe. Jedynie początkowo na południowym wschodzie i w Karpatach zachmurzenie duże z zanikającymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Miejscami na północy kraju mogą tworzyć się mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 200-300 m, jakie ustępować mają po wschodzie słońca. Temperatura minimalna na wysokości 2 m od 2°C na północy i w kotlinach sudeckich do 3°C w centrum i 13°C na południowym wschodzie. Szczególnie na Pomorzu i Kujawach oraz Warmii i Mazurach przygruntowe przymrozki do -2°C. Jednak ujemna temperatura również przy gruncie możliwa w kotlinie kłodzkiej. Wiatr na ogół słaby, północny i północno-zachodni.

Prognozowana temperatura przy gruncie, 27.05.2023 r. według modelu SWISS-HD dla Polski

pogoda. ujemna temperatura i przygruntowe przymrozki
Pogoda. Ujemna temperatura możliwa przy gruncie. Jednak wartości miejscami będą niższe, niż prognozuje to model SWISS-HD. Dlatego jutro podamy świeże informacje, gdzie wystąpiły przymrozki.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz