Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda ulegać ma stabilizacji. Burze całkowicie zanikną. Umocni się wpływ wyżu nad Polską

duza zmiana

Pogoda w nocy ulegać ma wyraźnie zmianie. Umacniać ma się wpływ wyżu. Burze całkowicie ustaną. Sprawdzamy prognozy numeryczne na noc z piątku na sobotę dla Polski.

W nocy z piątku na sobotę Polska znajdzie się pod wpływem wyżu i nie będzie już warunków do rozwoju burz. Początkowo na wschodzie mogą jeszcze występować przelotne opady deszczu, które z biegiem godzin będą zanikać.

Pogoda. Prognoza pola ciśnienia na 18.06.2022, 00Z według GFS dla Europy i obszarów przyległych

pole podwyższonego ciśnienia

Pogoda. Aura była dziś dynamiczna zwłaszcza we wschodniej połowie kraju

Burze wystąpiły dziś północnym-wschodzie i wschodzie, południowy-wschodzie kraju. Na skutek dziennego nagrzania, wzrósł pionowy gradient temperatury, co w masie polarno morskiej prowadziło do destabilizacji troposfery. Utworzyły się chmury kłębiaste Cumulonimbus, które przyniosły przelotne opady deszczu, miejscami drobnego gradu. Najbardziej dogodne warunki do wystąpienia burz były w województwach wschodnich. Tam też lokalna wysokość opadów w burzach sięgnąć mogła miejscami 5-15 mm. Chmury konwekcyjne wędrowały od północy, północnego-zachodu na południe, południowy-wschód. W czasie burz porywy wiatru mogły sięgnąć do 60-70 km/h. Burze były na ogół o słabym, okresami umiarkowanym natężeniu. Najbardziej aktywne okazały się w godzinach południowych i popołudniowych. Następnie z biegiem czasu słabły i zanikały

Burze były aktywne na wschodzie, zanikły wieczorem, dlatego że zmniejszyła się energia dostępna drogą konwekcyjną

Na skutek dziennego nagrzania podłoża. Doszło do do inicjacji konwekcji termicznej. Chmury konwekcyjne rozbudowały się na tyle wysoko, że wygenerowały przelotne opady i lokalne burze. Szczególnie we wschodnich regionach kraju. Wszędzie temperatura była wyższa od 20℃, lecz na ogół nie przekraczająca 25℃.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane, 17 czerwca 2022 na obszarze Polski

burze w kraju

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północy i północnym wschodzie miejscami duże ze słabymi opadami deszczu, na północnym wschodzie zanikającymi. Na Warmii i Mazurach prognozowane silne zamglenia, nad ranem lokalnie mgły ograniczające widzialność do 500 m. W najchłodniejszej części nocy. Temperatura minimalna od 10°C, 13°C na wschodzie, w centrum i w kotlinach sudeckich, do 14°C, 17°C nad morzem i na zachodzie; najchłodniej w rejonach podgórskich Karpat, od 5°C do 7°C. Wiatr słaby, we wschodniej części kraju z kierunków zachodnich, w części zachodniej z kierunków południowych. Nad morzem miejscami wiatr umiarkowany i porywisty, południowy.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 18.06.2022, 02Z według ICON

Pogoda ulegać ma stabilizacji.  Burze całkowicie zanikną. Umocni się wpływ wyżu nad Polską

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz