Pogoda znów zaskoczyła w Polsce. Otarliśmy się o dzień z upałem, wystąpiły burze z silnymi ulewami

Pogoda znów zaskoczyła. Na coraz większym obszarze Polski zaczęła zaznaczać się sucha i stabilna masa z wyższych szerokości geograficznych. Burze pojawiły się głównie w pasie dzielnic południowych i częściowo na wschodzie. Okazały się mniej liczne względem ubiegłej doby.

Pogoda ulegała zmianie, ale wartości w wielu regionach były jeszcze letnie. Burze okazały się mniej liczne i intensywne jak wczoraj

Skraj wyżu znad Skandynawii. Na północy spływ z północy chłodnej masy powietrza polarno-morskiego, natomiast na pozostałym obszarze zaznaczyła się jeszcze cieplejsza masa powietrza.

W niedzielę pogoda w Polsce ma być kształtowana przez układ wyżowy z centrum ulokowanym w okolicach północnej części Bałtyku, Estonii i fragmentu zachodniej części Federacji Rosyjskiej. Antycyklon sprowadzi do większości naszego kraju suche polarne powietrze, które przyniesie słoneczną aurą. Tylko na południowym – wschodzie spodziewamy się zachmurzenia dużego i całkowitego wraz z opadami deszczu.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane 10 czerwca 2023 przez sieć detektorów amatorskich detektorów

pogoda przyniosla burze
Pogoda. Burze w Polsce, 10 czerwca 2023 r. – Dane: Blitzortung.org

Burzowa pogoda miejscami i blisko upał na termometrach na 2 m w klatkach meteorologicznych

Sobota przyniosła na północy i w centrum kraju zachmurzenie małe i umiarkowane oraz gdzieniegdzie przelotny deszczu. Ponadto na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, lokalnie opady gradu. Wysokość opadów w burzach była mniejsza niż wczoraj od 10 mm do 25 mm, lokalnie na krańcach południowych do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalnie wyniosła od 21°C na południowym wschodzie i w kotlinach sudeckich, około 26°C w centrum, do blisko 29°C na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim. Niższe wartości w obszarach podgórskich Karpat i nad morzem około 18°C. Wiatr okazał się umiarkowany. Jednak na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, północno-wschodni. W burzach porywy wiatru nie przekraczały 65 km/h, na wybrzeżu i w Sudetach do 60 km/h.

Temperatura maksymalna, 10 czerwca 2023 r. na stacjach IMGW-PIB w Polsce

pogoda zaskakiwała
Pogoda z letnimi temperaturami w wielu regionach

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się na południu i miejscami w centrum zachmurzeniem umiarkowanym i dużym z przelotnymi opadami deszczu oraz z szybko zanikającymi burzami. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 15 mm na południu. Jednak na pozostałym obszarze kraju pogodnie. W najchłodniejszej części nocy od około 7°C na Suwalszczyźnie, maksymalnie do 12°C w centrum, do 15°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem także dość silny i porywisty, północno-wschodni i wschodni. Tylko wysoko w Karkonoszach porywy wiatru do 70 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl