Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda sprawiła niespodziankę. Otarliśmy się o dzień gorący. Ponad 24 stopnie. Idą duże zmiany do PolskiPogoda sprawiła niespodziankę w poniedziałek. W suchej masie powietrza pod koniec maja obserwujemy duże amplitudy dobowe temperatury i lokalne późne przymrozki przygruntowe.

Wyżowa i stabilna pogoda od kilku dni w Polsce

Ubiegłej doby Polska była po wschodniej stronie rozległego i stabilnego antycyklonu o imieniu Wiola, który na przeważającym obszarze kraju przyniósł suche i umiarkowanie ciepłe powietrze polarno-morskie z licznymi rozpogodzeniami. Opady i burze nie pojawiły się w rejonach górskich i podgórskich.

W poniedziałek sytuacja baryczna nie uległa większej zmianie. Znaleźliśmy się pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Dodatkowo z północnego zachodu na południowy wschód, przechodził dziś mało aktywny front chłodny, jaki objawił się wzrostem zachmurzenia. Opady przeważnie nie wystąpiły, systemy detekcji nie odnotowały również wyładowań, chociaż w pobliżu polskiej granicy pojawiały się wyładowania na detektorach wyładowań.

Wyż utrzyma się w kolejnych dniach

Jutro dalej pozostaniemy pod wpływem silnej blokady antycyklonalnej, której centrum znajdzie się wodami Oceanu Atlantyku, przynosząc na ogół stabilną i pogodną aurę. Dodatkowo z północnych kierunków zacznie postępować coraz wyraźniejsza adwekcja chłodu z wysokich szerokości geograficznych, która nasili się wyraźnie na sporym obszarze kraju w pierwszych dniach czerwca Niewykluczone, że nietypowo pojawią się znów późne przygruntowe przymrozki nocami.

W poniedziałek panowała wyżowa pogoda. Dlatego przeważało zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Nie wystąpiły przeważnie opady deszczu, za wyjątkiem Bieszczadów, gdzie także detektory wyładowań nie zarejestrowały wyładowań atmosferycznych. Na termometrach zobaczyliśmy od 13°C, 16°C na wybrzeżu do 24°C na Podkarpaciu. Wiatr okazał słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków północnych. W zasięgu konwekcji nie przekraczał 50-60 km/h.

Temperatura maksymalna na 29.05.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

pogoda zaskoczyła, było blisko dnia gorącego
Pogoda zaskoczyła. Zimno na północy. Ciepło na południu, blisko progu dnia gorącego

Możliwe znów przygruntowe przymrozki

W nocy z poniedziałku na wtorek na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Aczkolwiek w centrum i na wschodzie umiarkowane i duże, co ma mieć związek z przechodzącym mało aktywnym frontem chłodnym. Natomiast na Pomorzu i w kotlinach górskich lokalna mgła ograniczająca widzialność do 300-400 m. Miejscami na wschodzie i południu kraju możliwe śladowe opady deszczu stopniowo zanikające. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 4°C na Pomorzu, oraz około 9°C w centrum do 13°C na Śląsku. Natomiast na Pomorzu lokalnie możliwe przygruntowe przymrozki do około -1°C. Wiatr będzie słaby z kierunków północnych, co wynikać ma z niewielkiej różnicy ciśnienia.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz