12 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Potężna powódź w Wenecji. Ulewy i burze doprowadziły do katastrofy

Powódź na Islandii

Od kilkudziesięciu godzin na Morzu Śródziemnym “szalał” niż DETLEF, który w pewnym momencie przekształcił się nawet w medikan, czyli odpowiednik huraganu.

Dodatkowo, w obrębie oddziaływania niżu, po zachodniej stronie ośrodka wyżowego z centrum na wschodzie Europy doszło do przechodzenia bardzo silnie uwodnionej strefy opadów deszczu. Deszcz na południu Europy padał momentami nawalnie.

Wiatr przyczyną powodzi w Wenecji

Jednak to nie deszcz jest przyczyną wystąpienia najbardziej katastrofalnej powodzi w Wenecji od 50 lat. Przyczyną powodzi w Wenecji były bardzo silny wiatr powodujący zjawisko tzw. „cofki”. Morze wlało się na ulice Wenecji całkowicie zalewając wszystko co napotkała na swej drodze.

Pełnia księżyca przyniosła rekordowy przypływ w Wenecji

Katastrofy dopełnił księżyc, który 12 listopada znajdował się nad miastem w całkowitej pełni, co przyczyniło się dodatkowo do silnego przypływu. To kolejne zjawisko, które przyczyniło się do katastrofalnej powodzi.

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami i wideo prezentującym powódź w Wenecji. Prosimy o cierpliwość. Materiały muszą się załadować