Pogoda. Potężne burze pojawią się dziś nad Polską. Gorące powietrze, a później nawałnice

Niedziela przyniesie w Polsce bardzo dynamiczną pogodę. We wschodniej, południowej i centralnej części kraju przejdą burze. Lokalnie burze będą miały charakter nawałnic i mogą powodować szkody.

Dziś nad Polską znajduje się quasi-stacjonarny front atmosferyczny mający tendencję do zafalowania. Na wschód od frontu napływa do Polski gorące, zasobne w wilgoć powietrze znad Bałkanów i Morza Czarnego. Front oddziela gorącą masę powietrza od chłodniejszej, która w niedzielę znajduje się w zachodniej części kraju.

Silne burze na wschodzie Polski

Burze w niedzielę wystąpią po wschodniej części frontu. Zapalnikiem do ich gwałtownego rozwoju będą przedfrontowe strefy zbieżności wiatru. We wschodniej części Polski w dniu dzisiejszym wystąpi umiarkowana, a lokalnie duża chwiejność termodynamiczna od 1000 do nawet ponad 2000 J/kg. Takie wartości energii CAPE pozwalają na rozwój bardzo silnych i bardzo aktywnych elektrycznie burz. Jednak samo CAPE nie wystarcza do rozwoju silnych burz.

Dziś jednak we wschodniej Polsce inne wskaźniki niezbędne do rozwoju silnych komórek burzowych są dobre. Skrętność wiatru na poziomie nawet 150 m2/s2, umiarkowany przepływ DLS do 20 m/s. Są to wskaźniki, które w połączeniu z CAPE i przedfrontowymi zbieżnościami wiatru mogą doprowadzić do rozwoju gwałtownych, miejscami niszczących burz.

W niedzielę burze przesuwały się będą wzdłuż frontu atmosferycznego, z południa na północ. Dodatkowo, możliwe jest występowanie kilku burz jedna po drugiej nad danym obszarem, więc możemy mieć dziś do czynienia z układem training storms. Niesie do ryzyko podtopień z zalań na obszarach, nad którymi przetoczy się kilka burz o dużej sile.

Gdzie w niedzielę przejdą burze wg. Polskich Łowców Burz

Przejdźmy do obszarów, na których dziś możliwe są silne burze. Powyższa mapa to prognoza obszaru wystąpienia burz na 7 czerwca wydana przez Krzysztofa Ostrowskiego z Polskich Łowców Burz. Koledzy z PŁB prognozują, że burze w niedzielę wystąpić mogą w pasie na wschód od Śląska, przez Ziemię Łódzką po Warmię i Mazury. Najsilniejsze zjawiska burzowe wystąpią dziś na wschodzie łódzkiego, na Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu i Suwalszczyźnie. Na wymienionych obszarach burze mogą być lokalnie silne i mieć charakter nawałnic.

Nawałnice w niedzielę wg. IMGW

Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obszar wystąpienia najgroźniejszych zjawisk burzowych przesunęli bardziej na zachód, do regionów centralnych kraju. Ryzyko wystąpienia nawałnic nie obejmuje tu Lubelszczyzny i części Podlasia

Jedno jest pewne. Niedziela 7 czerwca przyniesie we wschodniej części Polski bardzo silne burze. Lokalnie będą to zjawisko bardzo groźne, więc apelujemy o ostrożność. Nasza ekipa od rana przygotowuje sprzęt do pierwszego w tym roku pościgu za silnymi burzami. Do południa musimy podjąć decyzję, czy pozostać na Lubelszczyźnie, czy szukać burz w Polsce centralnej. Jeszcze raz, apelujemy o ostrożność. Dzisiejsze burze mogą przynosić szkody.