Pogoda. Potężne upały oraz silne burze w końcówce czerwca. Groźna pogoda w Europie

Lato w pełni. Tak można podsumować pogodę jaka panuje obecnie w Europie. W wielu regionach kontynentu panują prawdziwe upały z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Codziennie na kontynencie notujemy burze, a wiele z ośrodków burzowych niesie ze sobą bardzo dynamiczne zjawiska pogodowe.

Najwyższe temperatury panują obecnie na zachodzie Europy. W pasie od Iberii przez Francję po kraje Beneluksu mamy do czynienia z falą upałów. Co bardzo ciekawe gorąco jest również w Skandynawii. Słupki rtęci w Norwegii i Szwecji zbliżają się co dzień do 30 stopni powyżej zera. Najgoręcej jest oczywiście w Hiszpanii i Portugalii. Tutaj panuje solidny upał, z temperaturami dochodzącymi do 36 stopni Celsjusza.

Europa Środkowa w pasie od Niemiec, przez Polskę po Republiki Nadbałtyckie upałów w tym miesiącu już nie uświadczy. Jednak mieszkańcy regionu nie mogą narzekać na panujące temperatury, gdyż w Europie Centralnej słupki rtęci wędrują codziennie w okolice 25 stopni. Jest to uważam temperatura optymalna. Jest ciepło, przyjemnie, a nie jest upalnie.

Końcówka czerwca prócz upałów w Europie przyniesie również silne burze. Już w dniu dzisiejszym silne burze spodziewane są w wielu regionach Europy. Mocno grzmieć będzie w pasie od południowej Hiszpanii, przez Francję po Wyspy Brytyjskie. Na granicy Hiszpanii i Francji już mamy do czynienia z silną burzą pomimo wczesnej pory doby.

Burzowo będzie również w Skandynawii, gdzie wysokie temperatury i wilgotne powietrze doprowadzi do rozwoju dość groźnych ośrodków burzowych. Burze wystąpią również w pasie od Polski po Bałkany. W naszym kraju w pasie od Ziemi Łódzkiej po Lubelszczyznę i Podkarpacie dzisiejsze burze mogą nieść groźne zjawiska pogodowe.

Taki rodzaj pogody trwał będzie w Europie do weekendu. Wysokie temperatury, upały i burze znikną z większości regionów Europy w ostatnich dniach czerwca. Upał ograniczy się w ostatnich dniach czerwca wyłącznie do Półwyspu Iberyjskiego. W Polsce po niedzieli czeka nas kilkudniowe ochłodzenie, ale o tym w kolejnych wpisach pogodowych.