Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Potężne załamanie pogody na południowym zachodzie. Zagrożenie powodzią. Wichury. Występują silne burze i śnieżyce. Problemy w HiszpaniiW południowo-zachodniej części Morza Środziemnego powstał medikan przynosząc silne załamanie pogody w regionie. Medikan jest odmianą cyklonu, który występuje właśnie na Morzu Śródziemnym.

W czasie, gdy nad Wyspami Brytyjskimi mamy do czynienia z silnym wyżem, na południu Hiszpanii wartość ciśnienia była bardzo niska. Doprowadziło to do dużego kontrasu barycznego, a co za tym idzie silnych, przekraczających 100 km/h porywów wiatru.

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/599198320856993/

Wiatr wieje z południa powodując silną „cofkę” wód Morza Śródziemnego na ląd w Hiszpanii (dziś również we Francji). Bardzo wysokie fale, ulewny deszcz zarówno ciągły, jak i pochodzenia konwekcyjnego. Wszystkie te czynniki doprowadzają do niszczenia plaż na południowym wybrzeżu Hiszpanii.

Dodatkowo, w wielu regionach Hiszpanii temperatury spadły w okolice zera. Burze przekształciły się w burze śnieżne. W wielu miejscach śnieg spadł pierwszy raz od wielu lat. Przykładem tutaj jest hiszpańskie Alicante, gdzie krajobrazy wyglądały jeszcze wczoraj jak poniżej.

W dniu dzisiejszym na południu Hiszpanii i Francji panuje nadal niebezpieczna, dynamiczna pogoda. Silne burze przetoczą się dziś w regionie przynosząc kolejne zalania. Nie wyklucza się wystąpienie powodzi błyskawicznych w regionie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk