Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda: Arktyczne powietrze już w Polsce. Nadchodzą najzimniejsze noce lutego i smog


Ochłodziło się nam po przejściu frontu chłodnego, jaki przemieszczał się ostatniej nocy od północnego-wschodu na południowy-zachód ostatniej nocy nad Polską. Oddychamy już dużo chłodniejszym i suchszym powietrzem arktycznym, morskim. Nasza część Europy dostała się pod wpływ umacniającego się wyżu barycznego, w centrum, którego w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będzie ponad 1045 hPa.

Noc z mrozem w całej Polsce

Noc z piątku na sobotę minie pod znakiem małego, miejscami umiarkowanego zachmurzenia, zwłaszcza chmurami Stratocumulus, które zalegać mogą poniżej warstwy inwersyjnej. Z północnego-wschodu napływać ma dość chłodna masa pochodzenia arktycznego, morskiego. Prędkość wiatru nieco osłabnie, co sprzyjać ma w obszarach rozpogodzeń do silniejszych spadków temperatury. Dodatkowo centrum wyżu nad Polską zapewni nam brak opadów atmosferycznych. Ciśnienie atmosferyczne wyskalowane do poziomu morza może osiągnąć rzadko spotykane w naszych szerokościach geograficznych wartości od 1043 hPa do 1047 hPa. Miejscami pod warstwą inwersji występować ma zwiększona akumulacja zanieczyszczeń, nazywanych potocznie smogiem. Jednak zdecydowanie większe zagrożenie smogowe będzie w nocy z soboty na niedzielę.

Sobota z niskimi temperaturami, ale bez opadów

W pierwszy dzień weekendu Polska pozostanie pod wpływem mobilnego układu wysokiego ciśnienia o imieniu „FRAUKE”. Centrum antycyklonu znajdzie się nad naszą częścią Europy. Odbywać ma się dalszy napływ powietrza arktycznego. Na północy zaznaczą się chmury związane z frontem ciepłym.

Noc z soboty na niedzielę będzie chłodna, ale nie aż tak jak nadchodząca.

Niedziela z dużym ociepleniem

Wygląda na to, że epizod z zaleganiem mocno wychłodzonej masy powietrza arktycznego dobiegnie końca już w niedzielę. Modele prognozują, że wtedy na obszarze całej Polski temperatura wzrośnie do wartości dodatnich.

Ciepłe dnie, nieco chłodniejsze noce

Końcówka lutego przyniesie nam na ogół wysokie temperatury. Przekraczające nawet dwucyfrowe wartości w ciągu dnia, zwłaszcza na zachodzie. Nie zabraknie jednak miejscami chmur. Wpływ na warunki pogodowe będzie miał rozległy wyż z wieloma centrami, co sprzyjać może występowaniu wysokiego stężenia pyłów zawieszonych, potocznie nazywanego smogiem. Problem ten może być szczególnie dokuczliwy wieczorami oraz nocami w ostatnich dniach lutego i utrzymywać się nawet w ciągu dnia. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich. Nocami przy wyżowej pogodzie, w obszarach rozpogodzeń prawdopodobne są nieco większe spadki temperatury. Jednak nie powinno być tak chłodna jak nadchodzącej nocy. Liczyć należy się jednak z dużą amplitudą dobową temperatury.