Ochłodziło się nam po przejściu frontu chłodnego, jaki przemieszczał się ostatniej nocy od północnego-wschodu na południowy-zachód ostatniej nocy nad Polską. Oddychamy już dużo chłodniejszym i suchszym powietrzem arktycznym, morskim. Nasza część Europy dostała się pod wpływ umacniającego się wyżu barycznego, w centrum, którego w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będzie ponad 1045 hPa.

Zdjęcia satelitarne doskonale obrazują obszar zalegania pokrywy śnieżnej. Cały kraj znajduje się już w dość chłodnej masie powietrza arktycznego, morskiego z północnego-wschodu. Adwekcja jego postępuje po wschodniej stronie umacniającego się wyżu barycznego. Na porannych zdjęciach satelitarnych, jak i też koło południa można było obserwować tren zachmurzenia związanego ze strefą frontową, jaka przyniosła w ostatnich kilkunastu godzinach opady atmosferyczne. Opracowanie grafiki Grzegorz Zawiślak – Skywarn Polska

Sytuacja synoptyczna na dzień 22 lutego 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Polska była już za frontem chłodnym, w obszarze oddziaływania się wyżu z centrum w rejonie Gotlandii. Ciśnienie atmosferyczne będzie jeszcze rosnąć w antycyklonie i może przekroczyć 1045 hPa. po wschodnich peryferiach wyżu odbywa się transport do naszego kraju powietrza arktycznego, morskiego.

Noc z mrozem w całej Polsce

Noc z piątku na sobotę minie pod znakiem małego, miejscami umiarkowanego zachmurzenia, zwłaszcza chmurami Stratocumulus, które zalegać mogą poniżej warstwy inwersyjnej. Z północnego-wschodu napływać ma dość chłodna masa pochodzenia arktycznego, morskiego. Prędkość wiatru nieco osłabnie, co sprzyjać ma w obszarach rozpogodzeń do silniejszych spadków temperatury. Dodatkowo centrum wyżu nad Polską zapewni nam brak opadów atmosferycznych. Ciśnienie atmosferyczne wyskalowane do poziomu morza może osiągnąć rzadko spotykane w naszych szerokościach geograficznych wartości od 1043 hPa do 1047 hPa. Miejscami pod warstwą inwersji występować ma zwiększona akumulacja zanieczyszczeń, nazywanych potocznie smogiem. Jednak zdecydowanie większe zagrożenie smogowe będzie w nocy z soboty na niedzielę.

Prognozowany stan pogody na noc z piątku na sobotę. Miejscami, zwłaszcza w obniżeniach terenu może być chłodniej, zwłaszcza na wschodzie i południu Polski. W całej Polsce chwyci mróz.

Sobota z niskimi temperaturami, ale bez opadów

W pierwszy dzień weekendu Polska pozostanie pod wpływem mobilnego układu wysokiego ciśnienia o imieniu “FRAUKE”. Centrum antycyklonu znajdzie się nad naszą częścią Europy. Odbywać ma się dalszy napływ powietrza arktycznego. Na północy zaznaczą się chmury związane z frontem ciepłym.

W sobotę Polska będzie pod wpływem wyżu o imieniu “FRAUKE” zapewni on na ogół pogodną aurę. Na barometrach będziemy mogli dostrzec rzadko spotykane wartości ciśnienia atmosferycznego w naszej części Europy. Na poziomie morza przekraczające nawet 1045 hPa. Na ogół będzie pogodnie, nieco więcej chmur może być na północy z powodu obecności frontu ciepłego. Wiatr nieco osłabnie, co może sprzyjać większej akumulacji zanieczyszczeń, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich. Najbardziej uciążliwy smog wystąpić może w nocy z soboty na niedzielę.

Noc z soboty na niedzielę będzie chłodna, ale nie aż tak jak nadchodząca.

Noc z soboty na niedzielę będzie chłodna. Opady śniegu wystąpić mogą głównie na Podlasiu. Chmur będzie zdecydowanie więcej niż najbliższej nocy. IMGW-PIB

Niedziela z dużym ociepleniem

Wygląda na to, że epizod z zaleganiem mocno wychłodzonej masy powietrza arktycznego dobiegnie końca już w niedzielę. Modele prognozują, że wtedy na obszarze całej Polski temperatura wzrośnie do wartości dodatnich.

W niedzielę już niemal w całej Polsce odwilż, nie zabraknie jednak chmur na niebie.

Ciepłe dnie, nieco chłodniejsze noce

Końcówka lutego przyniesie nam na ogół wysokie temperatury. Przekraczające nawet dwucyfrowe wartości w ciągu dnia, zwłaszcza na zachodzie. Nie zabraknie jednak miejscami chmur. Wpływ na warunki pogodowe będzie miał rozległy wyż z wieloma centrami, co sprzyjać może występowaniu wysokiego stężenia pyłów zawieszonych, potocznie nazywanego smogiem. Problem ten może być szczególnie dokuczliwy wieczorami oraz nocami w ostatnich dniach lutego i utrzymywać się nawet w ciągu dnia. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich. Nocami przy wyżowej pogodzie, w obszarach rozpogodzeń prawdopodobne są nieco większe spadki temperatury. Jednak nie powinno być tak chłodna jak nadchodzącej nocy. Liczyć należy się jednak z dużą amplitudą dobową temperatury.

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.