Pogoda. Powiew lata w Europie. Coraz cieplej. Na południu upały i burze

Pogodę nad Europą kształtują obecnie ośrodki baryczne: Niż QUENTINO, który znajduje się w okolicach Wysp Brytyjskich oraz ośrodek wysokiego ciśnienia LISABETH II.

W związku z tym Europa została podzielona na dwie strefy pogody. Północne regiony (północ Francji, Beneluks, Niemcy, północ Polski) pozostają pod wpływem frontów atmosferycznych. Mieszkańcy tej części Europy nastawić się muszą na opady deszczu, sporo zachmurzenia, wzmożony wiatr. Front ciepły wpłynie dziś na pogodę w zachodniej i północnej części Polski.

Do tej części Europy, po przejściu frontów napływać zacznie już dość ciepła masa powietrza z południa Europy. Widać to doskonale na mapach temperatury na wysokości 850 hPa. Poniższe grafiki to wyliczenia modeli dla piątku, soboty, oraz poniedziałku. Widać tu doskonale jak ciepłe powietrze wtłaczane jest do centrum kontynentu Europejskiego.

W wielu miejscach Europy już w weekend temperatury znacznie przekroczą granicę 20 stopni. W większości krajów Europy tak wysokie temperatury utrzymają się jeszcze w przyszłym tygodniu.

Inaczej jest na Półwyspie Iberyjskim. Tutaj z wysokimi temperaturami mamy do czynienia już od wielu dni. Na południowym zachodzie Hiszpanii i południu Portugalii mówimy wręcz o upale. Temperatury codziennie przekraczają w tym regionie 30 stopni Celsjusza.

Dzisiejszy dzień nie przyniesie burz nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Jednak wraz z ustępowaniem ośrodka wyżowego z południa Europy sytuacja ta zacznie się zmieniać. O tym jednak pisać będziemy w kolejnych artykułach.