Pogoda. Powrót upałów w tym tygodniu. Wraz z upałem nadejdą burze

Obecnie przechodzimy przez chłodniejszy okres czerwca w wielu miejscach w Europie. Jednak gorące masy powietrza przyniosą upał w Europie jeszcze w tym tygodniu. Na południowym zachodzie Europy kształtuje się klin, który pozwolił na napływ gorących mas powietrza na północ kontynentu.

Od razu zaznaczyć należy, że tym razem napływ gorących mas powietrza i upały dotyczą nie Europy Wschodniej. Pod koniec czerwca upał zaznaczy się w Europie Zachodniej. Upalnie zrobi się ponownie na północy kontynentu.

Warto zaznaczyć, że mówimy tutaj o temperaturach wyższych od średniej wieloletniej o nawet 12 stopni w przypadku północy Skandynawii. Napływ gorących mas powietrza na zachodzie Europy w kierunkach północnych trwał będzie do weekendu.

Bardzo wysokie temperatury, nawet w okolicach 30 stopni panowały będą nie tylko w Skandynawii, ale również na Wyspach Brytyjskich, co nie jest sprawą oczywistą jak na ten region. W czasie, gdy mieszkańcy Europy Północnej i Wysp Brytyjskich ocierali się będą o upał, na południowych zachodzie kontynentu panował będzie upał konkretny.

Przykładowo dziś, w czwartek, czy w sobotę na południu Hiszpanii termometry wskazywały będą 36 stopni powyżej zera. To już ekstremalnie wysokie temperatury jak na Europę.

Wraz z wysokimi temperaturami nad Europą szalały będą burze. Silnych burz, lokalnie nawałnic spodziewać się możemy właściwie każdego dnia na Półwyspie Iberyjskim. Mocno grzmiało będzie również w Europie Centralnej i Wschodniej, jednak te burze nie będą związane z opisywanym w tym poście napływem gorących mas powietrza.

Wszystko wskazuje na to, że wraz z przyjściem lipca sytuacja pogodowa w Europie zmieni się. W wielu regionach kontynentu zrobi się chłodniej. O tym pisali będziemy jednak w kolejnych prognozach pogody dla Europy.