Pogoda. Prognoza na 16 dni: Krótkie upały, gwałtowne burze i chłodne okresy

Wkraczamy w okres dominacji strefowej cyrkulacji atmosfery. Oznaczać będzie to nic innego jak dużą zmienność pogody. Przy zachodnim typie cyrkulacji dynamika w troposferze jest bardzo duża, zatem należy spodziewać się burz, krótkich fal gorąca, ale także okresów chłodnych. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie w perspektywie najbliższych 16 dni.

Ocean Atlantycki coraz wyraźniej zacznie rządzić pogodą w kolejnych dniach. Wędrujący z zachodu na wschód niże przynosić będą w Polsce zróżnicowaną aurę. W ciepłych wycinkach niżów napływać ma ciepła masa, głównie z południa i z południowego – zachodu. Będzie nie tylko dość gorąca, ale także wilgotna i chwiejna, dlatego w strefie zbieżności wiatrów, zatok niżowych oraz frontów atmosferycznych spodziewane są burze. Natomiast za frontami chłodnymi napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie, przeważnie znad Atlantyku, co oznaczać ma niższe temperatury poniżej 25 stopni, przelotne opady deszczu a nawet burze w chłodnej masie.

We wtorek Polska będzie pod wpływem płytkiej i rozległej zatoki niżowej związanej z wielocentrycznym niżem z ośrodkami nad Wyspami Brytyjskimi i Norwegią. Przez Polskę przewędruje układ frontów atmosferycznych. Najpierw w ciepłym wycinku niżu napłynie znacznie cieplejsze powietrze z południowego – zachodu, nawet o cechach zwrotnikowych, ale już w drugiej części dnia do zachodniej połowy kraju zbliży się front chłodny. W ciągu dnia zjawiska mogą występować niemal w całym kraju, ale ich największe prawdopodobieństwo oraz intensywność prognozowana jest na wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.08.2019 r. 12 UTC

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB), burze przewidywane są na przeważającym obszarze Polski

Prognozowany obszar burz we wtorek (IMGW-PIB)

Środa z dynamiczną pogodą, gwałtowne burze we wschodniej połowie kraju

W środę Polska znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front chłodny, który ma mieć tendencje do falowania, dlatego wzdłuż frontu może przemieszczać się fala. Prognozowane są burze, które szczególnie będą na południu, południowym – wschodzie oraz częściowo wschodzie Polski.

Prognozowany obszar lokalnych burz w kolejnych dniach (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Prognoza pogody na 7 sierpnia 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 8.08.2019 r. (IMGW-PIB)

Kolejny atlantycki niż zbliży się do Europy bliżej weekendu

Wiele wskazuje, że bliżej weekendu do Europy zbliży się atlantycki niż. Wykształcony ma on mieć system frontów atmosferycznych. Przejściowo nasz kraj ma być pod wpływem wyżu z południa Starego Kontynentu, ale w weekend powinna objąć nas zatoka niżowa. Spodziewany jest napływ gorącego powietrza. Ciężko na ten moment wskazać zasięg masy zwrotnikowej. Obecne realizacje ograniczają jej obszar zalegania do południowej części Polski. Prognozy powyżej 120 godzin są obarczone dużym błędem, więc dopiero bliżej omawianego okresu będzie można podać bardziej dokładne prognozy.

Prognoza pogody na 9 sierpnia 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 10 sierpnia 2019 r. (IMGW-PIB)

Sierpień może przynieść zróżnicowaną aurę. Wiele wskazuje, że po 14 sierpnia nie zabraknie okresów chłodnych, nawet poniżej normy wieloletniej, ale także gwałtownych burz i krótkich fal gorąca. Które będą to dni, ciężko na ten moment wskazać. Prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem. Wiele wskazuje jednak, że strefowa cyrkulacja atmosfery wpływać ma na pogodę nawet w ostatniej dekadzie miesiąca, dlatego zmienna aura będzie w całym kraju.

Wychładzanie się północnych obszarów i coraz większy kontrast z tego powodu pomiędzy północą a południem sprzyja narastaniu gradientu temperatury pomiędzy tymi obszarami, co powoduje występowanie silnego prądu strumieniowego. Dlatego powstają liczne układy niżowe kształtujące pogodę w naszych szerokościach geograficznych.

Długich fal upałów na ten moment nie widać. Czeka nas typowa przeplatanka z wysokimi i niskimi temperaturami.

Maksymalne temperatury w perspektywie 10 dni w Europie

Średnia temperatura powietrza na najbliższe 10 dni w Europie

Z wiązek modelu GFS wynika, że czeka nas jeszcze kilka krótkich fal gorąca. Odległe i mocno niepewne realizacje wskazują nawet na napływ zwrotnikowych mas powietrza z temperaturą na powierzchni izobarycznej 850 hPa około 20 stopni, co skutkować mogłoby silnymi upałami. Takie scenariusze są jednak niepewne.

Nie istnieją jeszcze modele, które mają wysoką sprawdzalność, zwłaszcza w półroczu ciepłym powyżej 120 godzin.

Prognoza temperatury powietrza na 850 hPa (1550 m.n.p.g) na okres najbliższych kilkunastu dni dla Warszawy i Krakowa

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej