Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Prognoza pogody dla Europy. Bardzo ciepło w Europie. Burze na południu. Anomalie pogodowe w Europie Wschodniej

Europa Wschodnia znajduje się dziś pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia z centrum nad Turcją. W pozostałej części kontynentu królują ośrodki niskiego ciśnienia. YADID, który po południu zbliży się do Wysp Brytyjskich, TONI na zachód od Skandynawii, XANDER nad Europą Centralną i WILFRED nad Rosją.

Taki układ ośrodków barycznych nad Europą sprawia, że do środkowej i wschodniej części kontynentu spływa bardzo ciepłe powietrze z południa Europy i Afryki Północnej.

W związku z tym we wtorek bardzo ciepło będzie w Europie południowo-wschodniej.W Grecji, we Włoszech i częściowo na Bałkanach słupki rtęci powędrują do nawet 20 kreski powyżej zera. 10-13 stopni w pasie od Ukrainy, przez południe Polski, Czechy, Niemcy, aż po wschodnią Francję. Półwysep Iberyjski i zachodnia Francja to 13-17 stopni ciepła. To są bardzo wysokie temperatury jak na druga połowę grudnia. Wyspy Brytyjskie to 6-9 stopni. Najchłodniej w Skandynawii, do nawet -8 stopni na północy regionu.

W środkowych regionach Francji, a także na Morzu Środziemnym na południe od Hiszpanii wystąpią dziś burze. Lokalnie burze te mogą przybierać formę gwałtownych komórek burzowych. Wszystko to przez system frontów atmosferycznych, które przyniosą załamanie pogody w tym regionie.

Oddziaływanie wspomnianego wyżej systemu frontów widać na powyższym skanie z radaru opadów w Europie. Widać tutaj pasmo chmur i opadów rozciągające się od Bałtyku, przez Danię, Kanał La Manche po Półwysep Iberyjski. Strefa ta sunęła będzie na wschód uaktywniając się, by we wspomnianych regionach przynieść burze.

To kolejny bardzo ciepły dzień w Europie. Taka sytuacja czeka mieszkańców Starego Kontynentu jeszcze jutro. Później pogoda zacznie się delikatnie zmieniać. Tymczasem zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą świeżą prognozą pogody na Boże Narodzenie i Noc Sylwestrową !