Europa jest podzielona pogodowo. W północnej i centralnej Europie dominują niże. Na zachodzie coraz bardziej rozbudowuje się układ wyżowy TATJANA. Stąd też na Półwyspie Iberyjskim dziś piękna, słoneczna pogoda. W innych częściach kontynentu pogoda bardziej jesienna. Na północy wręcz zimowa aura.
Dominacja układów niskiego ciśnienia (niż SIRO niedaleko Islandii oraz niże RUDI-I oraz RUDI-II w okolicach Skandynawii) powoduje, że nad Europą Centralną do czynienia mamy z pochmurną i mokrą aurą. Pada we Francji, pada również w pasie od Alp przez południowe Niemcy i Polskę. Na poniższej mapie opadów widać idealnie wir zachmurzenia we wschodniej Skandynawii. Wskazuje on centrum głębokiego niżu RUDI-II. W Skandynawii pada śnieg. Przy dość silnym wietrze w poniedziałek na północy prognozujemy nawet zawieje i zamiecie śnieżne.
W Skandynawii również najchłodniej. Od 3 stopni w Oslo, do nawet -7 kresek na północy Skandynawii. Europa Centralna to temperatury bardziej jesienne niż zimowe. Ukraina, Polska, Niemcy to 7-10 stopni Celsjusza. We Francji od 7 stopni na wschodzie do nawet 14 na zachodzie kraju. Najcieplej w Europie będzie oczywiście na południu. Hiszpania, Włochy i Grecja to nawet 17 stopni. W poniedziałek nigdzie w Europie termometry nie przekroczą 20 kresek.
Będzie za to burzowo. Stowarzyszenie ESTOFEX wydało ostrzeżenia przed burzami dla krajów basenu Morza śródziemnego.
Zagrzmieć może dziś również we Francji, czy na południu Wysp Brytyjskich. Nie będą to jednak burze silne. W odróżnieniu od możliwości wystąpienia silnych burz na południu Europy. Już w chwili obecnej na południe od Sycylii przechodzi silny układ burzowy w postaci liniowej. Burza ta z pewnością niesie silne porywy wiatru, dużo wyładowań i nawalne opady deszczu.
Już od dnia jutrzejszego pogoda zacznie się trochę zmieniać w naszej części Europy. O tym przeczytacie w świeżej prognozie długoterminowej na 16 dni.