Pogoda. Prognoza pogody dla Europy na środę 27 listopada. Silny wiatr. Burze w Europie

Wyż QUINCY ze wschodu Europy traci na swej sile. Pozwala to dojść do głosu ośrodkom niskiego ciśnienia z zachodu Europy, które coraz bardziej wpływają na pogodę nad Europą. Piszemy tu przede wszystkim o ośrodku niskiego ciśnienia SEBASTIEN z centrum nad Kanałem La Manche.

To właśnie ten niż wpłynie dziś na pogodę na większym obszarze Europy. Zacznijmy od wiatru. Na obrazku tytułowym widać, że Francja, kraje Beneluksu i południe Wysp Brytyjskich dostało się dziś pod wpływ zwiększonego gradientu barycznego. Skutkuje to silnym wiatrem w tym regionie. Wiatr na zachodzie Europy może przekraczać dziś 80km/h.

Dzięki powrotowi do strefowej cyrkulacji powietrza unormowały się standardy panujące w Europie jeśli chodzi o temperatury. To znów Półwysep Iberyjski jest najcieplejszym miejscem na kontynencie. W Portugalii i Hiszpanii słupki rtęci dobiją do 20 stopni. Podobne temperatury na południu Włoch, czy w Grecji. Centrum Europy (w tym Polska) to okolice 9-13 stopni Celsjusza. Najchłodniej w Europie Wschodnie. W Moskwie całodobowy mróz.

Środa będzie kolejnym dniem, w którym na południu kontynentu wystąpią burze. Zjawiska burzowe nie powinny być już tak silne jak w ostatnich dniach, jednak burz będzie wiele. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz wystąpi w regionie Włoch i Grecji. Już teraz obserwujemy w tych regionach aktywność burzową.

Warto wspomnieć o opadach nad Europą. Widać tutaj dwie strefy opadów. Ta na północy przynosi opady śniegu. W Skandynawii mamy do czynienia z zimą. Druga strefa, związana z systemem frontów mknie na wschód. Obecnie mocno pada w krajach Beneluksu i we Francji. Strefa ta w godzinach wieczornych dotrze do zachodnich dzielnic naszego kraju.