Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody dla Europy. Nadal silne wichury oraz burze w Europie. Dominacja głębokich niżówW piątek, w Europie nadal dominowały będą ośrodki niskiego ciśnienia. Wymieniając od północy. Niż SIRO powodujący wichury w Skandynawii. Bliźniacze niże TONI oraz VEIKO. Te ośrodki niżowe w piątek popsują pogodę na Wyspach Brytyjskich, we Francji. Na południu kontynentu widać niż UWE. To on jest odpowiedzialny za burze w regionie basenu Morza Śródziemnego.

Silny wiatr nad Europą

W związku z głębokimi niżami na zachodzi i północy kontynentu mamy do czynienia z dość dużym gradientem, barycznym. Izobary ułożone są dość gęsto, a co za tym idzie, w Europie do czynienia mamy z silnym wiatrem. Nie będą to już dziś wichury tak silne jak przez ostatnie kilkadziesiąt godzin na Islandii, czy Wyspach Brytyjskich. Jednak okolice zachodniej Francji, północnej Hiszpanii muszą dziś spodziewać się dość silnego wiatru. Ten, w godzinach popołudniowych, zwłaszcza na wybrzeżu osiągać może znów siłę niszczącą. Siła wiatru znów przekraczać może 100 km/h. Z dość silnym wiatrem zmagać się będą również mieszkańcy południa Europy. Mocno powieje na Morzu Śródziemnym, między innymi na Sycylii.

Sporo chmur i opadów nad Europą w piątek

W związku z dominacją niżów nad Europą występuje sporo frontów atmosferycznych. Te prócz silniejszych wiatrów przynoszą opady deszczu i burze. Pada na Wyspach Brytyjskich, we Francji, Niemczech. Descz pada również w Polsce. Na wschodzie kontynentu widać potężny obszar bez chmur i opadów. To strefa wpływów wyżu TATJANA, który odsunął się już daleko wgłąb Rosji.

Najcieplejszym krajem Europy będzie dziś Hiszpania. na Półwyspie Iberyjskim do nawet 18 stopni. Trochę chłodniej w pasie południe Francji-Włochy-Grecja. W tych regionach temperatury w okolicach 14–16 stopni. W Europie Centralnej od 3-7 stopni. O dwa, trzy stopnie mniej w Europie Wschodniej (Białoruś, republiki nadbałtyckie). Najchłodniej w Europie oczywiście w Skandynawii. Tu wszystko wróciło do normy. Skandynawia znów jest najchłodniejszym miejscem w Europie. W Skandynawii w piątek w okolicach stopnia powyżej zera.

Burze na południu Europy

Taj jak wspominaliśmy, na południu kontynentu, nad wodami Morza Śródziemnego na pogodę wpływa niż UWE. Jego bliskość wspomaga procesy konwekcyjne w tym regionie. W związku z tym, podobnie jak wczoraj w całej wschodniej części basenu Morza Śródziemnego występowały będą burze. Nie będą to jednak burze silne. choć podczas ich przechodzenia na pewno wzmocni się wiatr.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk