27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Prognoza pogody dla Europy. Uderzenie powietrza z Afryki. Bardzo ciepło. Burze na południu

Wschodnia i centralna część Europy dostaje się pod wpływ ośrodka wyżowego URTE znad wschodniej Europy. Zachód kontynentu wciąż pozostają pod wpływem ośrodków niżowych.

Taki rozkład ośrodków barycznych w Europie powoduje, że Europa wschodnia i południowa dostaje się pod wpływ bardzo ciepłego powietrza, które wędruje do naszej części Europy wprost z Afryki. Wędrówkę ciepłego (bardzo ciepłego) powietrza widać doskonale na mapach prognozy temperatury na wysokości 850 hPa. Na mapach widać doskonale „bąbel” bardzo ciepłego powietrza wędrujący z południowego zachodu na północny wschód. To właśnie te masy powietrza przyniosą od dzisiaj duże ocieplenie w naszym regionie Europy.

Już w dniu dzisiejszym, w wielu miejscach we Włoszech, czy na Bałkanach słupki rtęci wzrosną ponad 20 stopni Celsjusza. Przypomnijmy, że mamy drugą połowę grudnia. Równie ciepło w Europie centralnej. Tutaj w wielu miejscach termometry wskażą ponad 10 stopni Celsjusza. We Francji i Hiszpanii będzie jeszcze cieplej. Nawet 18 stopni powyżej zera. Standardowo, najchłodniej będzie w Skandynawii. W tym regionie w wielu miejscach spadki temperatur do -3 stopni Celsjusza.

Nad Europą uspokoi się również wiatr. Na mapach aktualnej siły wiatru widać jeszcze resztki wichury, która w nocy szalała nad Bałtykiem. Poza tym na kontynencie nie będzie silniejszych incydentów wiatrowych. Oczywiście poza miejscami, gdzie występowały będą burze.

A burze będą występowały w Europie południowej. Zwłaszcza w Europie zachodniej. Już w chwili obecnej dość rozbudowany układ liniowy zbliża się do Hiszpanii. To właśnie dla tego regionu koledzy ze stowarzyszenia ESTOFEX wydali pierwszy stopień zagrożenia przed burzami. Ciekawostką jest burza, która przechodzi obecnie nad Danią. Powstała ona w warunkach silniejszego przepływu powietrza. Burza ta będzie traciła na sile wraz z wchodzeniem w słabsze warunki panujące obecnie nad Bałtykiem.

Poniedziałek jest pierwszym dniem dużego ocieplenie na wschodzie i w centrum Europy. Niestety, w związku z tym, nie mamy co liczyć na białe Święta Bożego Narodzenia.